Helén Pettersson (S)

Helén Pettersson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västerbottens län, plats 109
Titel Ombudsman.
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864529
E-post helen.pettersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2009-04-03 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-04-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2010-10-12 – 2010-11-08
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2012-10-04 – 2012-10-15
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 09-14 och arbetsmarknadsutskottet 14-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 06-09, konstitutionsutskottet 10 och utrikesutskottet 10-14. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 10-12.
  • Föräldrar

    Verkmästaren Birger Pettersson och leg. sjuksköterskan Vera Pettersson, f. Boström.
  • Utbildning

    Brunnsviks folkhögskola 93-95.
  • Anställningar

    Hotellstäderska, Umeå 88-93. Ombudsman, Hotell- och restaurangfacket 97-98. Ombudsman, LO 98-06.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Naturvårdsverkets insynsråd 06-12, Jordbruksverkets insynsråd 11-12 och Viltförvaltningsdelegationen i Västerbottens län 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Demokratiinstitutet 00-04 och Institutet för framtidsstudier 01-06. Ordförande, ABF Västerbotten 10-12. Vice ordförande, Umeå arbetarekommun 09-14. Förbundsordförande, ABF 12-. Styrelseledamot, Campus Bommersvik 13-15.
  • Litteratur

    Värderingar (studiematerial, LO) och Du behövs - LO-medlemmar i politiken.
  • Bostadsort

    Umeå

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Ökat fokus på kooperativt företagande inom akademi och högre utbildning

Motion 2021/22:3729 av Per-Arne Håkansson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3729 av Per-Arne Håkansson m.fl. S Ökat fokus på kooperativt företagande inom akademi och högre utbildning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att främja ökad kunskap och utbildning kring kooperativt företagande och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2021/22:UbU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:3729 av Per-Arne Håkansson m.fl. (S) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:3729 av Per-Arne Håkansson m.fl. (S) (pdf, 80 kB)

Kooperationens förutsättningar

Motion 2021/22:3717 av Teresa Carvalho m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3717 av Teresa Carvalho m.fl. S Kooperationens förutsättningar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över förutsättningarna för kooperationen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Kooperationen har i mer än 150 år bidragit


Utskottsberedning: 2021/22:NU12

Motion 2021/22:3717 av Teresa Carvalho m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2021/22:3717 av Teresa Carvalho m.fl. (S) (pdf, 86 kB)

Stärkta förutsättningar för kooperativ företagsrådgivning

Motion 2021/22:3712 av Kalle Olsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3712 av Kalle Olsson m.fl. S Stärkta förutsättningar för kooperativ företagsrådgivning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för goda och långsiktiga förutsättningar för kooperativ företagsrådgivning och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2021/22:NU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:3712 av Kalle Olsson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:3712 av Kalle Olsson m.fl. (S) (pdf, 84 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.