Helena Antoni (M)

Helena Antoni (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Hallands län, plats 66
Titel Statsvetare.
Född år 1995
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post helena.antoni[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-07-02 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2019-07-02 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Statsministerns frågestund 24 oktober 2019 Statsministerns frågestund

Ineffektiv klimatpolitik

Skriftlig fråga 2019/20:776 av Helena Antoni (M)

Fråga 2019/20:776 Ineffektiv klimatpolitik av Helena Antoni M till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Klimatpolitiken blev i dagarna framröstad som årets värsta skatteslösare av det svenska folket. I regeringens budget för 2020 anslås 12,6 miljarder för klimatpolitiken, jämfört med 5,2 miljarder under 2014. Men

Inlämnad: 2020-01-20 Svarsdatum: 2020-01-29 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:776 av Helena Antoni (M) (pdf, 77 kB)

Problem med export av miljöbilar

Skriftlig fråga 2019/20:775 av Helena Antoni (M)

Fråga 2019/20:775 Problem med export av miljöbilar av Helena Antoni M till Finansminister Magdalena Andersson S Många av Sveriges miljöbilar försvinner iväg till Norge som export bara något år efter att de köps här i Sverige. Anledningen är att de bilar som klassas som miljöbil får en bonus. Detta problem med bonusmalus-systemet

Inlämnad: 2020-01-20 Svarsdatum: 2020-01-29 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:775 av Helena Antoni (M) (pdf, 77 kB)

En europeisk klimatlag

Skriftlig fråga 2019/20:710 av Helena Antoni (M)

Fråga 2019/20:710 En europeisk klimatlag av Helena Antoni M till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Klimatkrisen är vår tids största fråga och någonting som inte kommer att lösa sig själv. Sverige, EU och världen står inför många helt avgörande klimatutmaningar, vilket kräver fler samarbeten på alla nivåer. Tyvärr

Inlämnad: 2019-12-18 Svarsdatum: 2020-01-15 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:710 av Helena Antoni (M) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se