Helena Bargholtz (FP)

Helena Bargholtz (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Stockholms län
Titel jur kand.
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2008-11-11 – 2009-06-17
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2009-06-18 – 2010-10-04
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2008-11-13 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 1999-10-01
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1999-10-01 – 2000-02-15
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2008-11-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 2001-09-25 – 2002-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Suppleant 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2000-02-15 – 2001-09-25
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-11-25 – 2010-10-04
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-10-15
    • Valberedningen

    • Ledamot 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2003-01-01 – 2006-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Rätt till nattbarnomsorg

Motion 2009/10:Ub545 av Birgitta Ohlsson m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2009/10:Ub545 av Birgitta Ohlsson m.fl. fp Rätt till nattbarnomsorg fp1304 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att rätten till nattdagis borde skrivas in i skollagen. Motivering God barnomsorg med minskade barngrupper,


Utskottsberedning: 2009/10:UbU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Ub545 av Birgitta Ohlsson m.fl. (fp) (doc, 39 kB) Motion 2009/10:Ub545 av Birgitta Ohlsson m.fl. (fp) (pdf, 143 kB)

Dold tobaksförsäljning

Motion 2009/10:So663 av Helena Bargholtz och Chatrine Pålsson Ahlgren (fp, kd)

Motion till riksdagen 2009/10:So663 av Helena Bargholtz och Chatrine Pålsson Ahlgren fp, kd Dold tobaksförsäljning fp1263 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regler om dold tobaksförsäljning bör övervägas för att minska tobaksbruket bland


Utskottsberedning: 2009/10:SoU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:So663 av Helena Bargholtz och Chatrine Pålsson Ahlgren (fp, kd) (doc, 39 kB) Motion 2009/10:So663 av Helena Bargholtz och Chatrine Pålsson Ahlgren (fp, kd) (pdf, 140 kB)

Minnesdag för Raoul Wallenberg

Motion 2009/10:K409 av Birgitta Ohlsson m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2009/10:K409 av Birgitta Ohlsson m.fl. fp Minnesdag för Raoul Wallenberg fp1287 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att införa en svensk minnesdag tillägnad Raoul Wallenbergs minne. Motivering Raoul Wallenberg är en av


Utskottsberedning: 2009/10:KU31
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:K409 av Birgitta Ohlsson m.fl. (fp) (doc, 39 kB) Motion 2009/10:K409 av Birgitta Ohlsson m.fl. (fp) (pdf, 138 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.