Helena Bargholtz (FP)

Helena Bargholtz (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Stockholms län
Titel jur kand.
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2008-11-11 – 2009-06-17
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2009-06-18 – 2010-10-04
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2008-11-13 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 1999-10-01
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1999-10-01 – 2000-02-15
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2008-11-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 2001-09-25 – 2002-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Suppleant 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2000-02-15 – 2001-09-25
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-11-25 – 2010-10-04
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-10-15
    • Valberedningen

    • Ledamot 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2003-01-01 – 2006-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2009/10:KU25 14 juni 2010 En ny radio- och tv-lag
Debatt om förslag 2009/10:KU37 3 juni 2010 Regionalt utvecklingsansvar i vissa län
Debatt om förslag 2009/10:KU42 27 maj 2010 Nya villkor för stödet till dagspressen
Debatt om förslag 2009/10:JuU33 19 maj 2010 Förstärkt straffrättsligt skydd mot människohandel

Dokument:

ny Estoniautredning

Skriftlig fråga 1998/99:881 av Bargholtz, Helena (fp)

Fråga 1998/99:881 av Helena Bargholtz fp till statsrådet Mona Sahlin om ny Estoniautredning den 3 september Teorierna om vad som orsakade Estoniakatastrofen är många. Ryktesfloran är omfattande allt från ryska maffian till vapensmuggling, ubåtar och utpressning. Haverikommissionen anklagas ständigt för att inte ha

Inlämnad: 1999-09-03 Besvarare: statsrådet Mona Sahlin (S)

Sametinget

Skriftlig fråga 1998/99:849 av Bargholtz, Helena (fp)

Fråga 1998/99:849 av Helena Bargholtz fp till jordbruksministern om Sametinget den 12 augusti När Sametinget bildades presenterades tinget som en fantastisk idé, en myndighet som samtidigt var ett folkvalt organ. Det skulle bli ett stolt experiment, en djärv innovation. Men de rådande förhållandena i Sametinget röner

Inlämnad: 1999-08-12 Besvarare: jordbruksminister Margareta Winberg (S)

kvinnor och USA:s kriminalvård

Skriftlig fråga 1998/99:846 av Bargholtz, Helena (fp)

Fråga 1998/99:846 av Helena Bargholtz fp till utrikesministern om kvinnor och USA:s kriminalvård den 11 augusti Det har kommit åtskilliga rapporter om hur illa behandlade kvinnliga fångar blir i amerikanska fängelser. Deras mänskliga rättigheter kränks dagligen. Enligt Amnesty sitter 138 000 kvinnor i amerikanska fängelser.

Inlämnad: 1999-08-11 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.