Helena Bargholtz (FP)

Helena Bargholtz (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Stockholms län
Titel jur kand.
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2008-11-11 – 2009-06-17
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2009-06-18 – 2010-10-04
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2008-11-13 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 1999-10-01
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1999-10-01 – 2000-02-15
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2008-11-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 2001-09-25 – 2002-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Suppleant 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2000-02-15 – 2001-09-25
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-11-25 – 2010-10-04
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-10-15
    • Valberedningen

    • Ledamot 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2003-01-01 – 2006-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2009/10:KU25 14 juni 2010 En ny radio- och tv-lag
Debatt om förslag 2009/10:KU37 3 juni 2010 Regionalt utvecklingsansvar i vissa län
Debatt om förslag 2009/10:KU42 27 maj 2010 Nya villkor för stödet till dagspressen
Debatt om förslag 2009/10:JuU33 19 maj 2010 Förstärkt straffrättsligt skydd mot människohandel

Dokument:

arbetsmiljö vid trafikolycksplatser

Skriftlig fråga 2002/03:1374 av Bargholtz, Helena (fp)

den 15 september Fråga 2002/03:1374 av Helena Bargholtz fp till statsrådet Ulrica Messing om arbetsmiljö vid trafikolycksplatser Den plats på vilken en allvarlig trafikolycka inträffat är i allmänhet en mycket farlig arbetsmiljö. Polisen, räddningspersonalen och de drabbade trafikanterna utsätts ofta för livsfara när

Inlämnad: 2003-09-15 Besvarare: Ulrica Messing (S)

asyl för falungongutövare

Skriftlig fråga 2002/03:1264 av Bargholtz, Helena (fp)

den 29 juli Fråga 2002/03:1264 av Helena Bargholtz fp till statsrådet Jan O Karlsson om asyl för falungongutövare Falun dafa, även kallat falungong, är en form av qigong som avser att främja hälsan och hjälpa utövaren att förstå livet på ett djupare plan. Falungongrörelsen är sedan ett par år tillbaka förbjuden i Kina.

Inlämnad: 2003-07-29 Besvarare: Jan O Karlsson (S)

barn på motorcyklar

Skriftlig fråga 2002/03:1247 av Bargholtz, Helena (fp)

den 18 juli Fråga 2002/03:1247 av Helena Bargholtz fp till statsrådet Ulrica Messing om barn på motorcyklar Det finns föräldrar som låter sina små barn följa med när de är ute och kör motorcyklar på vägarna. I en radiointervju berättade en pappa att hans femårige son somnade när satt bakpå motorcykeln och höll på att

Inlämnad: 2003-07-18 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.