Helena Bargholtz (FP)

Helena Bargholtz (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Stockholms län
Titel jur kand.
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2008-11-11 – 2009-06-17
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2009-06-18 – 2010-10-04
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2008-11-13 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 1999-10-01
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1999-10-01 – 2000-02-15
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2008-11-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 2001-09-25 – 2002-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Suppleant 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2000-02-15 – 2001-09-25
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-11-25 – 2010-10-04
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-10-15
    • Valberedningen

    • Ledamot 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2003-01-01 – 2006-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

trängselavgifter och integriteten

Skriftlig fråga 2004/05:2137 av Bargholz, Helena (fp)

den 30 augusti Fråga 2004/05:2137 av Helena Bargholz fp till justitieminister Thomas Bodström om trängselavgifter och integriteten Från och med årsskiftet kommer samtliga bilister som åker in eller ut ur Stockholm att registreras när försöket med trängselavgifter införs. Trängselavgiften är en skatt och därigenom offentlig

Inlämnad: 2005-08-30 Besvarare: Pär Nuder (S)

spridningen av tuberkulos

Skriftlig fråga 2004/05:2134 av Bargholtz, Helena (fp)

den 29 augusti Fråga 2004/05:2134 av Helena Bargholtz fp till statsrådet Morgan Johansson om spridningen av tuberkulos Oväntat och oroande har det nu dykt upp flera fall av tbc bland främst barn men också vuxna i Stockholmsområdet och i Halland. Antalet tbc-fall väntas öka. Eftersom denna fruktansvärda sjukdom varit

Inlämnad: 2005-08-29 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Gotlandstrafiken

Skriftlig fråga 2004/05:1921 av Bargholtz, Helena (fp)

den 21 juni Fråga 2004/05:1921 av Helena Bargholtz fp till statsrådet Ulrica Messing om Gotlandstrafiken Gotland har under de senaste åren fått en ökad tillgänglighet och en utveckling av servicenivån på sina kommunikationer. Det gäller både flyg och färja. Flyget lever numera i en avreglerad värld där marknaden och

Inlämnad: 2005-06-21 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.