Helena Bargholtz (FP)

Helena Bargholtz (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Stockholms län
Titel jur kand.
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2008-11-11 – 2009-06-17
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2009-06-18 – 2010-10-04
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2008-11-13 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 1999-10-01
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1999-10-01 – 2000-02-15
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2008-11-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 2001-09-25 – 2002-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Suppleant 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2000-02-15 – 2001-09-25
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-11-25 – 2010-10-04
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-10-15
    • Valberedningen

    • Ledamot 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2003-01-01 – 2006-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2009/10:KU25 14 juni 2010 En ny radio- och tv-lag
Debatt om förslag 2009/10:KU37 3 juni 2010 Regionalt utvecklingsansvar i vissa län
Debatt om förslag 2009/10:KU42 27 maj 2010 Nya villkor för stödet till dagspressen
Debatt om förslag 2009/10:JuU33 19 maj 2010 Förstärkt straffrättsligt skydd mot människohandel

Dokument:

Krisplan mot ohälsa (väckt enligt 3 kap. 15 § RO med anledning av händelse av större vikt)

Motion 2001/02:Sf34 av Lars Leijonborg m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2001/02:Sf34 av Lars Leijonborg m.fl. fp Krisplan mot ohälsa väckt enligt 3 kap. 15 RO med anledning av händelse av större vikt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar om lag om finansiell samordning mellan försäkringskassa och bl.a. sjukvård, i huvudsak i enlighet med de av riksdagen tidigare


Utskottsberedning: 2001/02:SfU18
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 1 avslag, ,

Iran

Skriftlig fråga 2001/02:1073 av Bargholtz, Helena (fp)

den 18 april Fråga 2001/02:1073 av Helena Bargholtz fp till utrikesminister Anna Lindh om Iran Den 1617 april genomförde utrikesministern en resa till Iran. Enligt UD var syftet med resan att stödja det iranska folkets vilja till reformer och aktivt hjälpa de krafter i Iran som verkar för en reformering och införande

Inlämnad: 2002-04-18 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

rättssäkerhet i skolan

Interpellation 2001/02:364 av Bargholtz, Helena (fp)

den 11 april Interpellation 2001/02:364 av Helena Bargholtz fp till utbildningsminister Thomas Östros om rättssäkerhet i skolan Under de senaste åren har läraryrkets status debatterats, inte minst av politiker och skribenter. Man har då mest diskuterat utifrån löneperspektivet och hävdat att högre löner kan ge yrket

Inlämnad: 2002-04-11 Besvarare: utbildningsminister Thomas Östros (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.