Helena Bargholtz (FP)

Helena Bargholtz (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Stockholms län
Titel jur kand.
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2008-11-11 – 2009-06-17
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2009-06-18 – 2010-10-04
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2008-11-13 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 1999-10-01
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1999-10-01 – 2000-02-15
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2008-11-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 2001-09-25 – 2002-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Suppleant 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2000-02-15 – 2001-09-25
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-11-25 – 2010-10-04
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-10-15
    • Valberedningen

    • Ledamot 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2003-01-01 – 2006-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

uppehållstillstånd för utövare av falungong

Skriftlig fråga 2003/04:1575 av Bargholtz, Helena (fp)

den 30 augusti Fråga 2003/04:1575 av Helena Bargholtz fp till statsrådet Barbro Holmberg om uppehållstillstånd för utövare av falungong Falun dafa, även kallad falungong, är en form av qigong som avser att främja hälsan och hjälpa utövaren att förstå livet på ett djupare plan. Falungongrörelsen är sedan ett par år

Inlämnad: 2004-08-30 Besvarare: Barbro Holmberg (S)

bristen på övervakare

Skriftlig fråga 2003/04:1463 av Bargholtz, Helena (fp)

den 27 juli Fråga 2003/04:1463 av Helena Bargholtz fp till justitieminister Thomas Bodström om bristen på övervakare Enligt uppgifter har 13 000 frigivna behov av övervakare. Samtidigt har andelen lekmannaövervakare under senare år påtagligt minskat. Endast 43 av de som behöver en övervakare har fått en sådan. En tredjedel

Inlämnad: 2004-07-27 Besvarare: Thomas Bodström (S)

samernas rättigheter

Skriftlig fråga 2003/04:1462 av Bargholtz, Helena (fp)

den 27 juli Fråga 2003/04:1462 av Helena Bargholtz fp till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist om samernas rättigheter Kritiken växer mot svensk samepolitik. Nyligen har OECD riktat kritik mot Sverige för att inte ha löst frågorna kring samernas landsrättigheter och rätten till jakt och fiske. Inte heller har Sverige

Inlämnad: 2004-07-27 Besvarare: Ann-Christin Nykvist (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.