Helena Bouveng (M)

Helena Bouveng (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Jönköpings län, plats 183
Titel Marknadsekonom.
Född år 1962
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866724
E-post helena.bouveng[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Ledamot
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2011-11-23 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-03-10
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-11-22
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2019-02-27 – 2019-06-17
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-03-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-03-13 – 2008-05-07
    • Suppleant 2008-01-29 – 2008-03-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2015-12-17 –
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot 2018-10-24 –
    • Suppleant 2010-10-19 – 2018-10-24
    • Valberedningen

    • Ledamot 2016-10-26 –
    • Suppleant 2015-03-12 – 2016-10-26
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-10-09
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Suppleant 2019-01-31 –

  • Anställningar

    Vingresor 86-90. Gymnasielärare 90-95. Egen företagare 95-02.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Vetlanda, gruppledare 98-06. Ledamot, kommunstyrelsen och kommunfullmäktiges arbetsutskott. Ordförande, barn- och utbildningsnämnden. Landstingsfullmäktig, Jönköpings län 02-06.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot justitieutskottet 06-11, sammansatta justitie- och socialutskottet 08, socialutskottet 11-14 och skatteutskottet 14-. Suppleant socialutskottet 06-10, sammansatta justitie- och socialutskottet 08, kulturutskottet 10- och EU-nämnden 15-. Ledamot riksdagens valberedning 16-. Suppleant riksdagens överklagandenämnd 10-, Nordiska rådets svenska delegation 14-16 och riksdagens valberedning 15-16.
  • Föräldrar

    Civilingenjören Nils Bouveng och sjukgymnasten Kerstin Bouveng, f. Berlin.
  • Utbildning

    Universitetsstudier i språk och ekonomi m.m., Växjö och Stockholm.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2019/20:33 Anstånd med kupongskatt i vissa fall

Motion 2019/20:3421 av Niklas Wykman m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3421 av Niklas Wykman m.fl. M med anledning av prop. 2019/20:33 Anstånd med kupongskatt i vissa fall Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med ändrat förslag rörande kupongskatten och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2019/20:SkU11

Motion 2019/20:3421 av Niklas Wykman m.fl. (M) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3421 av Niklas Wykman m.fl. (M) (pdf, 79 kB)

med anledning av prop. 2019/20:24 Sänkt skatt på drivmedel

Motion 2019/20:3420 av Niklas Wykman m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3420 av Niklas Wykman m.fl. M med anledning av prop. 2019/20:24 Sänkt skatt på drivmedel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ytterligare sänkning av skatten på bensin och diesel och tillkännager detta för regeringen. Motivering Regeringen


Utskottsberedning: 2019/20:SkU15

Motion 2019/20:3420 av Niklas Wykman m.fl. (M) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:3420 av Niklas Wykman m.fl. (M) (pdf, 78 kB)

Regeringens styråra

Interpellation 2019/20:94 av Helena Bouveng (M)

Interpellation 2019/20:94 Regeringens styråra av Helena Bouveng M till Finansminister Magdalena Andersson S Inför valet 2014 gick Socialdemokraterna till val på att Sverige år 2020 skulle ha den lägsta arbetslösheten av EU:s 28 medlemsländer. Sedan dess har utvecklingen dock gått åt rakt motsatt håll. Sverige är nu på

Inlämnad: 2019-10-30 Svarsdatum: 2019-11-19 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:94 av Helena Bouveng (M) (pdf, 97 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Regeringens styråra

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se