Helena Hillar Rosenqvist (MP)

Helena Hillar Rosenqvist (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Östergötlands län
Titel skolkurator
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2005-04-21 – 2005-08-22
    • Suppleant 2003-12-15 – 2004-10-19
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Riksrevisionens styrelse

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:BoU11 3 maj 2006 Naturresursfrågor och vattenrätt
Debatt om förslag 2005/06:BoU5 10 mars 2006 Fastighetsrättsliga frågor
Debatt om förslag 2005/06:BoU7 23 februari 2006 Plan- och byggfrågor
Debatt om förslag 2004/05:BOU4 19 januari 2005 Naturresursfrågor och vattenrätt

Flygövningar över Komosse

Skriftlig fråga 2005/06:2055 av Hillar Rosenqvist, Helena (mp)

den 24 augusti Fråga 2005/06:2055 av Helena Hillar Rosenqvist mp till statsrådet Lena Sommestad s Flygövningar över Komosse Både människor och miljö lider av flygningarna som Såtenäs flygflottilj genomför så gott som dagligen över land. Komosse har varit naturreservat sedan 1949 och torde vara värd ett bättre skydd

Inlämnad: 2006-08-24 Besvarare: Leni Björklund (S)

energieffektivitet och freonkylskåp

Skriftlig fråga 2003/04:1030 av Hillar Rosenqvist, Helena (mp)

den 2 april Fråga 2003/04:1030 av Helena Hillar Rosenqvist mp till miljöminister Lena Sommestad om energieffektivitet och freonkylskåp Enligt Naturvårdsverket är hyresvärdar att betrakta som professionella användare av kylskåp och därmed skyldiga att fasa ut freonkylskåp och frysar till nästa årsskifte. Detta är mycket

Inlämnad: 2004-04-02 Besvarare: Lena Sommestad (S)

bygglov och översvämningsrisk

Skriftlig fråga 2001/02:1555 av Hillar Rosenqvist, Helena (mp)

den 26 augusti Fråga 2001/02:1555 av Helena Hillar Rosenqvist mp till statsrådet Lena Sommestad om bygglov och översvämningsrisk Vår oförmåga att begränsa utsläppen av växthusgaser gör att vi dessvärre får finna oss i ökad risk för klimatstörningar och därmed för fenomen som stormar, översvämningar och dylikt. Det

Inlämnad: 2002-08-26 Besvarare: statsrådet Lena Sommestad (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se