Helena Vilhelmsson (C)

Helena Vilhelmsson (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Örebro län, plats 306
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post helena.vilhelmsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 20 februari 2020 Frågestund
Debatt om förslag 2019/20:JuU14 13 februari 2020 Riksrevisionens rapport om styrningen av rättskedjan
Debatt om förslag 2019/20:SkU7 29 januari 2020 Tullverket
Debatt om förslag 2019/20:JuU13 22 januari 2020 Ett särskilt straffansvar för samröre med en terroristorganisation

med anledning av prop. 2019/20:69 Barnpornografibrottet och preskription av brott mot barn

Motion 2019/20:3490 av Helena Vilhelmsson (C)

Motion till riksdagen 2019/20:3490 av Helena Vilhelmsson C med anledning av prop. 2019/20:69 Barnpornografibrottet och preskription av brott mot barn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att straffbestämmelsen om barnpornografibrott bör flyttas till 6 kap. brottsbalken


Utskottsberedning: 2019/20:JuU22

Motion 2019/20:3490 av Helena Vilhelmsson (C) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:3490 av Helena Vilhelmsson (C) (pdf, 70 kB)

med anledning av skr. 2019/20:44 Riksrevisionens rapport om styrningen av rättskedjan

Motion 2019/20:3446 av Helena Vilhelmsson (C)

Motion till riksdagen 2019/20:3446 av Helena Vilhelmsson C med anledning av skr. 2019/20:44 Riksrevisionens rapport om styrningen av rättskedjan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av skärpta rutiner och riktlinjer för avstämning och uppföljning avseende helhetsperspektivet


Utskottsberedning: 2019/20:JuU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2019/20:3446 av Helena Vilhelmsson (C) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:3446 av Helena Vilhelmsson (C) (pdf, 69 kB)

En skola att lita på

Motion 2019/20:3110 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2019/20:3110 av Annie Lööf m.fl. C En skola att lita på Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för ökat fokus på elevernas kunskapsutveckling och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att


Utskottsberedning: 2019/20:JuU26 2019/20:UbU10 2019/20:UbU11 2019/20:UbU12 2019/20:UbU8
Riksdagsbeslut (20 yrkanden): 3 avslag, 17 saknar beslutsinformation

Motion 2019/20:3110 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 85 kB) Motion 2019/20:3110 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 137 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se