Henrik Edin (L)

Henrik Edin (L)

Tillgänglig ersättare

Parti Liberalerna
Valkrets Göteborgs kommun
Född år 1989

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-05-16

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2019-03-13 – 2019-05-16
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Extra suppleant 2019-03-13 – 2019-05-16
    • Civilutskottet

    • Extra suppleant 2019-03-13 – 2019-05-16
    • Justitieutskottet

    • Extra suppleant 2019-03-13 – 2019-05-16
    • Trafikutskottet

    • Extra suppleant 2019-03-13 – 2019-05-16
    • Utbildningsutskottet

    • Extra suppleant 2019-03-13 – 2019-05-16
    • Utrikesutskottet

    • Extra suppleant 2019-03-13 – 2019-05-16

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Statsministerns frågestund 16 maj 2019 Statsministerns frågestund
Interpellationsdebatt 2018/19:207 av Henrik Edin (L) 13 maj 2019 Transportstöd i Göteborgs södra skärgård
Debatt om förslag 2018/19:CU13 2 maj 2019 Fastighetsrätt
Debatt om förslag 2018/19:CU12 2 maj 2019 Planering och byggande

Transportstöd i Göteborgs södra skärgård

Interpellation 2018/19:207 av Henrik Edin (L)

Interpellation 2018/19:207 Transportstöd i Göteborgs södra skärgård av Henrik Edin L till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Enligt ett beslut från Trafikverket i augusti förra året kommer det driftsbidrag för färjeled som går till godstrafiken i Göteborgs skärgård att avvecklas till år 2021. Bidraget täcker en stor

Inlämnad: 2019-04-24 Svarsdatum: 2019-05-13 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2018/19:207 av Henrik Edin (L) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Transportstöd i Göteborgs södra skärgård

Anmälningsförfarande för detaljplaner inom EU

Skriftlig fråga 2018/19:544 av Henrik Edin (L)

Fråga 2018/19:544 Anmälningsförfarande för detaljplaner inom EU av Henrik Edin L till Statsrådet Per Bolund MP Den inre marknaden är en framgångssaga för EU och bidrar varje dag till jobb och tillväxt. EU måste fortsätta riva de hinder som finns kvar för att den fria rörligheten för varor, tjänster, kapital och personer

Inlämnad: 2019-04-12 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:544 av Henrik Edin (L) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se