Henrik Landerholm (M)

Henrik Landerholm (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel informationschef
Född år 1963

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Ordförande 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1993-10-07 – 1994-10-02
    • Suppleant 1991-10-08 – 1993-10-06
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Ordförande 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Vice ordförande 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Vice ordförande 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Vice ordförande 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Deputerad 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Deputerad 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Deputerad 1995-10-26 – 1995-12-06
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Ledamot 1995-03-16 – 1998-10-05
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Valberedningen

    • Suppleant 1999-11-23 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2001/02:211 av Landerholm, Henrik (m) 8 februari 2002 tillämpningen av anslagsförordningen

med anledning av prop. 2001/02:159 Frivillig försöksverksamhet inom totalförsvaret

Motion 2001/02:Fö23 av Henrik Landerholm m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:Fö23 av Henrik Landerholm m.fl. m med anledning av prop. 2001/02:159 Frivillig försöksverksamhet inom totalförsvaret 1 Sammanfattning Syftet med frivillig försvarsverksamhet bör vara att denna bidrar till totalförsvarets folkliga förankring. Den skall därvid förankra demokratins utveckling


Utskottsberedning: 2001/02:FöU12
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , ,

med anledning av prop. 2001/02:158 Samhällets säkerhet och beredskap

Motion 2001/02:Fö18 av Henrik Landerholm m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:Fö18 av Henrik Landerholm m.fl. m med anledning av prop. 2001/02:158 Samhällets säkerhet och beredskap 1 Sammanfattning Det går inte att i förväg avgöra om en händelse som påverkar samhällets vitala funktioner kommer att leda till en allvarlig samhällskris. Därför bör ledningen av samhället


Utskottsberedning: 2001/02:FöU10
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , ,

med anledning av prop. 2001/02:80 Demokrati för det nya seklet

Motion 2001/02:K60 av Bo Lundgren m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:K60 av Bo Lundgren m.fl. m med anledning av prop. 2001/02:80 Demokrati för det nya seklet 1 Sammanfattning Regeringens demokratiproposition är både otillräcklig och feltänkt. Otillräcklig är propositionen därför att dess förslag är ytliga och sannolikt till stor del verkningslösa. Feltänkt


Utskottsberedning: 2001/02:KU14 2001/02:KU15 2001/02:KU24
Riksdagsbeslut (15 yrkanden): , ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se