Henrik Landerholm (M)

Henrik Landerholm (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel informationschef
Född år 1963

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Ordförande 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1993-10-07 – 1994-10-02
    • Suppleant 1991-10-08 – 1993-10-06
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Ordförande 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Vice ordförande 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Vice ordförande 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Vice ordförande 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Deputerad 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Deputerad 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Deputerad 1995-10-26 – 1995-12-06
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Ledamot 1995-03-16 – 1998-10-05
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Valberedningen

    • Suppleant 1999-11-23 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2001/02:211 av Landerholm, Henrik (m) 8 februari 2002 tillämpningen av anslagsförordningen

Betygsättning i grund- och gymnasieskolan

Motion 1992/93:Ub503 av Henrik Landerholm (m)

Motion till riksdagen 1992/93:Ub503 av Henrik Landerholm m Betygsättning i grund- och gymnasieskolan Betygsfrågan har under en lång följd av år varit en infekterad del av såväl den politiska som pedagogiska debatten. I riksdag och regering, i skolornas uppehållsrum och lärarrum och hemma i människors hem har debattens


Utskottsberedning: --1992/93:UbU20
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Statsbidrag till barnomsorgen

Motion 1992/93:So615 av Henrik Landerholm (m)

Motion till riksdagen 1992/93:So615 av Henrik Landerholm m Statsbidrag till barnomsorgen Fram t.o.m. år 1992 har ett specialdestinerat bidrag lämnats till kommunerna för barnomsorg. Anslaget beräknades för 1992 13 700 miljoner kronor. Kommunerna har haft möjlighet att söka statsbidrag också för verksamhet i enskild


Utskottsberedning: ----1992/93:SoU27
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

En ny alkoholpolitik

Motion 1992/93:So208 av Knut Billing m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1992/93:So208 av Knut Billing m.fl. m En ny alkoholpolitik Dags för förändringar Under flera år har Moderata samlingspartiet föreslagit grundläggande förändringar av den rådande alkoholpolitiken. Detta har skett i såväl parti- som kommittémotioner och i enskilda motioner. I kombination med förslag


Utskottsberedning: ----1992/93:SoU17
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se