Henrik Vinge (SD)

Henrik Vinge (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 315
Född år 1988
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864148
E-post henrik.vinge[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Sverigedemokraterna

    • Vice gruppledare
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Sverigedemokraterna

    • Vice gruppledare 2019-04-01 –
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-10-09 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2018/19:214 av Henrik Vinge (SD) 3 juni 2019 Kommunala åtgärder för återvändande IS-terrorister
Debatt om förslag 2018/19:JuU12 3 april 2019 Processrättsliga frågor
Debatt om förslag 2018/19:AU7 27 mars 2019 Integration

Utgiftsområde 4 Rättsväsendet

Motion 2019/20:2632 av Adam Marttinen m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:2632 av Adam Marttinen m.fl. SD Utgiftsområde 4 Rättsväsendet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2020 inom utgiftsområde 4 Rättsväsendet enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Bakgrund Kriminaliteten och otryggheten breder ut sig i Sverige. Rättsväsendet


Utskottsberedning: 2019/20:JuU1

Motion 2019/20:2632 av Adam Marttinen m.fl. (SD) (docx, 81 kB) Motion 2019/20:2632 av Adam Marttinen m.fl. (SD) (pdf, 106 kB)

Utgiftsområde 13 Jämställdhet och nyanlända invandrares etablering

Motion 2019/20:2652 av Henrik Vinge m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:2652 av Henrik Vinge m.fl. SD Utgiftsområde 13 Jämställdhet och nyanlända invandrares etablering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2020 inom utgiftsområde 13 Jämställdhet och nyanlända invandrares etablering enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Bakgrund


Utskottsberedning: 2019/20:AU1

Motion 2019/20:2652 av Henrik Vinge m.fl. (SD) (docx, 79 kB) Motion 2019/20:2652 av Henrik Vinge m.fl. (SD) (pdf, 128 kB)

Utgiftsområde 14 Arbetsmarknad och arbetsliv

Motion 2019/20:2651 av Magnus Persson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:2651 av Magnus Persson m.fl. SD Utgiftsområde 14 Arbetsmarknad och arbetsliv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2020 inom utgiftsområde 14 Arbetsmarknad och arbetsliv enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering  Bakgrund Sverigedemokraternas arbetsmarknadspolitik


Utskottsberedning: 2019/20:AU2

Motion 2019/20:2651 av Magnus Persson m.fl. (SD) (docx, 85 kB) Motion 2019/20:2651 av Magnus Persson m.fl. (SD) (pdf, 141 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se