Henrik Westman (-)

Henrik Westman (M)

Valkrets Stockholms län
Född år 1940
Avliden den 15 augusti 2019

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 2001-09-19 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2001-09-18
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2004-09-23 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

skatteutjämningen

Skriftlig fråga 2004/05:1577 av Westman, Henrik (m)

den 4 maj Fråga 2004/05:1577 av Henrik Westman m till finansminister Pär Nuder om skatteutjämningen Som en följd av Socialdemokraternas beslut om skatteutjämningssystem har fler kommuner i Stockholms län tvingats höja skatten. Stockholms läns landstings underfinansierade ekonomi beror delvis på att man tvingas betala

Inlämnad: 2005-05-04 Besvarare: Sven-Erik Österberg (S)

nya budgetprinciper

Skriftlig fråga 2004/05:364 av Westman, Henrik (m)

den 17 november Fråga 2004/05:364 av Henrik Westman m till finansminister Pär Nuder om nya budgetprinciper Svenska myndigheter har tidigare lämnat tillbaka sitt eventuella överskott till staten. Regeringen för en diskussion om att ändra dessa principer till att myndigheter inte ska få behålla sitt överskott till nästa

Inlämnad: 2004-11-17 Besvarare: Pär Nuder (S)

Tjurkö

Skriftlig fråga 2002/03:919 av Westman, Henrik (m)

den 13 maj Fråga 2002/03:919 av Henrik Westman m till försvarsminister Leni Björklund om Tjurkö I mars frågade jag kulturministern vilka åtgärder hon ämnade vidta för att inte ytterligare av Riksantikvarieämbetet RAÄ utpekade befästningar läggs ned inom de närmaste månaderna på grund av otydliga ansvarsförhållanden

Inlämnad: 2003-05-13 Besvarare: Leni Björklund (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.