Holger Gustafsson (KD)

Holger Gustafsson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns östra
Titel Civilekonom
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1995-10-11 – 2010-10-04
    • Ledig 1995-01-10 – 1995-10-10
    • Ordinarie 1991-09-30 – 1995-01-09
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 1995-01-01 – 1995-10-10
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2009-02-11 – 2010-10-04
    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-02-01
    • Ledamot 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-01-18
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 2000-02-01 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Deputerad 2003-10-23 – 2003-11-20
    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-10-22
    • Deputerad 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Deputerad 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Deputerad 2001-03-27 – 2001-04-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Deputerad 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Deputerad 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Deputerad 2008-11-20 – 2008-12-19
    • Deputerad 2007-10-18 – 2008-06-18
    • Deputerad 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Deputerad 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Deputerad 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Deputerad 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Deputerad 2002-12-03 – 2002-12-18
    • Deputerad 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Deputerad 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Deputerad 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Lagutskottet

    • Vice ordförande 1991-10-08 – 1994-10-02
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2009-01-15 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-10
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-10-08
    • Ledamot 1995-10-10 – 1998-10-05
    • EES-utskottet

    • Ledamot 1992-05-26 – 1993-06-04
    • Ledamot 1992-05-26 – 1993-06-04
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Andre vice ordförande 2007-01-31 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-12-19 – 2007-01-30
    • Suppleant 1998-10-21 – 2002-12-18
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2000-02-02 – 2002-12-31
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-16
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2009-09-29 – 2010-10-04
    • EES-EFTA delegationen

    • Suppleant 1994-10-11 – 1994-12-31
    • EG-delegationen

    • Ledamot 1994-10-11 – 1994-12-31
    • Ledamot 1993-01-21 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Reglering av vattennivån i Vänern

Skriftlig fråga 2008/09:831 av Gustafsson, Holger (kd)

den 7 april Fråga 2008/09:831 Reglering av vattennivån i Vänern av Holger Gustafsson kd till statsrådet Åsa Torstensson c Information från Sjöfartsverket ger vid handen att det förs diskussioner om att minska djupgåendet för yrkessjöfarten på Vänern. Största nuvarande djupgående som tillåts är 5,4 meter. Det diskuteras

Inlämnad: 2009-04-07 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Religionsutbildningens betydelse för internationell kommunikation

Motion 2008/09:Ub540 av Holger Gustafsson (kd)

Motion till riksdagen 2008/09:Ub540 av Holger Gustafsson kd Religionsutbildningens betydelse för internationell kommunikation kd720 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om religionsutbildningens betydelse för internationell kommunikation och dialog


Utskottsberedning: 2008/09:KU1 2008/09:UbU17
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2008/09:Ub540 av Holger Gustafsson (kd) (doc, 49 kB) Motion 2008/09:Ub540 av Holger Gustafsson (kd) (pdf, 166 kB)

Värderingar i svensk utrikespolitik

Motion 2008/09:U335 av Holger Gustafsson (kd)

Motion till riksdagen 2008/09:U335 av Holger Gustafsson kd Värderingar i svensk utrikespolitik kd721 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att svenska värderingar kring respekt för de mänskliga rättigheterna, det okränkbara människovärdet och rätten


Utskottsberedning: 2008/09:UU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:U335 av Holger Gustafsson (kd) (doc, 44 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.