Ibrahim Baylan (S)

Ibrahim Baylan (S)

Näringsminister

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 52
Titel Ombudsman.
Född år 1972

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Näringsdepartementet

    • Näringsminister

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2011-08-16 – 2014-10-02
    • Ledig 2011-03-28 – 2011-08-15
    • Ordinarie 2008-01-01 – 2011-03-27
    • Ledig 2007-09-01 – 2007-12-31
    • Ordinarie 2006-10-07 – 2007-08-31
    • Ledig 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2009-10-14 – 2010-10-04
    • Ordförande 2008-01-01 – 2009-03-17
    • Ledamot 2007-09-26 – 2007-12-31
    • Utbildningsutskottet

    • Vice ordförande 2012-03-01 – 2014-09-29
    • Ledamot 2012-02-24 – 2012-02-29
    • Suppleant 2010-10-19 – 2012-02-23
    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-09-25
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2012-02-24 – 2014-10-14
    • Ledamot 2007-10-04 – 2010-10-19
    • Valberedningen

    • Ledamot 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Statsrådsberedningen

    • Statsråd 2016-05-25 – 2019-01-21
    • Utbildnings- och kulturdepartementet

    • Statsråd 2004-11-01 – 2006-10-06
    • Miljödepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 – 2014-12-31
    • Miljö- och energidepartementet

    • Statsråd 2015-01-01 – 2016-05-25
    • Näringsdepartementet

    • Näringsminister 2019-01-21 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot utbildningsutskottet 06-07 och vice ordförande 12-14. Ledamot trafikutskottet 07 och ordförande 08-09. Suppleant trafikutskottet 09-10 och utbildningsutskottet 10-12. Ledamot krigsdelegationen 07-10 och 12-14. Statsråd (skolminister), Utbildnings- och kulturdepartementet 041101-061006. Statsråd (energiminister), Miljödepartementet 141003-141231. Statsråd (energiminister), Miljö- och energidepartementet 150101-160525. Statsråd (samordnings- och energiminister), Statsrådsberedningen 160525-190121 och näringsminister, Näringsdepartementet 190121-.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, 3-årig ekonomisk linje, Botkyrka. Nationalekonomi och statsvetenskap, Umeå universitet.
  • Anställningar

    Restaurangbiträde, Åhléns city, Stockholm 88-94. Assistent, Umeå arbetarekommun 99-00. Projektledare, Socialdemokraternas partiexpedition 00-01. Ombudsman, HTF-Västerbotten 01-04.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Friskolekommittén 12-13.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig (ersättare), Umeå 02-04. Ersättare/ledamot, skolstyrelsen 97-02. Ledamot, gymnasie- och utbildningsnämnden 02-04, vikarierande ordförande 04. Ordförande, jämställdhetsutskottet, Umeå kommun 02-04.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, SSU Umeå 97-99. Styrelseersättare och styrelseledamot, Socialdemokraterna i Västerbotten 99-, ledamot verkställande utskottet 99-. Ersättare, Socialdemokraternas verkställande utskott 05-. Ordförande och vice ordförande, Umeå studentkår 97-98. Partisekreterare 09-11.
  • Bostadsort

    Huddinge

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Motiv till nedläggning av Arbetslivsinstitutet

Skriftlig fråga 2006/07:598 av Baylan, Ibrahim (s)

den 2 februari Fråga 2006/07:598 Motiv till nedläggning av Arbetslivsinstitutet av Ibrahim Baylan s till statsminister Fredrik Reinfeldt m I budgetpropositionen anför regeringen att Arbetslivsinstitutet ska läggas ned därför att man vill minska byråkratin, det vill säga att det är en byråkratisk verksamhet som

Inlämnad: 2007-02-02 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

Avveckling av rekryteringsbidrag till vuxenstuderande

Motion 2006/07:Ub3 av Marie Granlund m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2006/07:Ub3 av Marie Granlund m.fl. s Avveckling av rekryteringsbidrag till vuxenstuderande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till lag om upphävande av lagen 2002:624 om rekryteringsbidrag till vuxenstuderande. Riksdagen avslår regeringens förslag till lag om ändring


Utskottsberedning: 2006/07:UbU2
Riksdagsbeslut (13 yrkanden): 13 avslag

Motion 2006/07:Ub3 av Marie Granlund m.fl. (s) (doc, 48 kB)

Delat barnbidrag

Motion 2006/07:Sf297 av Britta Rådström och Ibrahim Baylan (s)

Motion till riksdagen 2006/07:Sf297 av Britta Rådström och Ibrahim Baylan s Delat barnbidrag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om delat barnbidrag. Motivering Vid gemensam vårdnad om ett barn betalas det allmänna barnbidraget ut till den förälder


Utskottsberedning: 2006/07:SfU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:Sf297 av Britta Rådström och Ibrahim Baylan (s) (doc, 36 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se