Ida Gabrielsson (V)

Ida Gabrielsson (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms län, plats 318
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ida.gabrielsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2019-06-19 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-03-13 –
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant 2019-04-01 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2019/20:90 av Julia Kronlid (SD) 15 november 2019 En humanare sjukförsäkring
Frågestund 7 november 2019 Frågestund
Debatt om förslag 2019/20:SfU7 16 oktober 2019 Förbättrat grundskydd för pensionärer

Regelverket för aktivitetsersättning

Interpellation 2019/20:141 av Ida Gabrielsson (V)

Interpellation 2019/20:141 Regelverket för aktivitetsersättning av Ida Gabrielsson V till Statsrådet Ardalan Shekarabi S SVT har i en serie reportage beskrivit hur personer med funktionsnedsättning som tidigare fått aktivitetsersättning blivit av med ersättningen vid beslut om förlängning. I stället hänvisas de till Arbetsförmedlingen.

Inlämnad: 2019-11-15 Svarsdatum: 2019-11-29 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2019/20:141 av Ida Gabrielsson (V) (pdf, 101 kB)

En humanare sjukförsäkring

Interpellation 2019/20:90 av Julia Kronlid (SD)

Interpellation 2019/20:90 En humanare sjukförsäkring av Julia Kronlid SD till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Utvecklingen av sjukförsäkringssystemen är djupt oroande. Antalet människoöden där sjuka, gamla eller funktionshindrade har kommit i kläm är otaliga. Människor utförsäkras från sjukpenningen samtidigt som Arbetsförmedlingen

Inlämnad: 2019-10-28 Svarsdatum: 2019-11-15 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2019/20:90 av Julia Kronlid (SD) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: En humanare sjukförsäkring

med anledning av prop. 2019/20:23 Skyldighet för kreditinstitut att tillhandahålla kontanttjänster

Motion 2019/20:3390 av Ulla Andersson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3390 av Ulla Andersson m.fl. V med anledning av prop. 2019/20:23 Skyldighet för kreditinstitut att tillhandahålla kontanttjänster Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att alla institut som tillhandahåller betalkonton med grundläggande funktioner


Utskottsberedning: 2019/20:FiU29

Motion 2019/20:3390 av Ulla Andersson m.fl. (V) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3390 av Ulla Andersson m.fl. (V) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se