Ida Karkiainen (S)

Ida Karkiainen (S)

Statsråd

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Norrbottens län, plats 312
Titel Strateg.
Född år 1988

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Finansdepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2016-04-05 – 2018-09-24
    • Statsrådsersättare 2014-10-03 – 2015-08-31
    • Riksdagsledamot

    • Ledig ersättare 2015-09-01 – 2016-04-04
    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2021-11-30 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2018-09-24 – 2021-11-30
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-10-13
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2021-11-30
    • Suppleant 2015-05-05 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Suppleant 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2019-04-03 – 2021-11-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Extra suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2019-03-13 – 2022-01-11
    • Finansdepartementet

    • Statsråd 2021-11-30 – 2022-09-26
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ordförande 2021-09-30 – 2021-11-30
    • Ledamot 2021-09-29 – 2021-09-30
    • Suppleant 2019-04-01 – 2021-09-29

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14- (statsrådsersättare 141003-180924). Ledamot kulturutskottet 17-18 och konstitutionsutskottet 18-. Suppleant kulturutskottet 14-17, utbildningsutskottet 14-18, konstitutionsutskottet 15-18 och näringsutskottet 19-. Extra suppleant sammansatta civil- och kulturutskottet 18. Ledamot valprövningsnämnden 19-. Suppleant riksdagens råd för Riksrevisionen 19-.
  • Föräldrar

    Vårdaren Nils Karkiainen och administratören Kerstin Hedlund.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskapliga programmet med inriktning miljövetenskap, Tornedalsskolan, Haparanda 03-06. Politices Magister, Luleå tekniska universitet 06-10.
  • Anställningar

    Butiksbiträde, Ica Supermarket samt Ica Maxi 05-10. Fritidsledare, Station - Ungdomens Hus, Haparanda stad 07-10. Projektledare, kommunledningen, Haparanda 10-11. Strateg, Norrbottens läns landsting 11-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, insynsrådet, Länsstyrelsen i Norrbotten 15-. Styrelseledamot, Stiftelsen arbetarrörelsens arkiv och bibliotek 16-. Ungdomsdelegat, Världshälsoorganisationen, Socialstyrelsen 06-10. Ledamot, parlamentariska public servicekommittén 17-19. Ledamot, 2018 års tryck- och yttrandefrihetskommitté.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Haparanda 10-. Kommunstyrelsen, Haparanda 11-14. Vice ordförande, barn- och ungdomsnämnden, Haparanda 11-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande, Rädda Barnen, Haparanda 09-12. Styrelseledamot, Rädda Barnen, Norrbottens distrikt 10-12. Ordförande, Haparanda arbetarekommun 16-, vice ordförande 10-12. Styrelseledamot, FN-föreningen, Haparanda 16-19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Folkräkningens genomförande

Svar på skriftlig fråga 2021/22:1516 besvarad av Statsrådet Ida Karkiainen (S)

Fi2022/01422 Finansdepartementet Civilministern Till riksdagen Svar på fråga 2021/22:1516 av Niklas Wykman M Folkräkningens genomförande Niklas Wykman har frågat finansministern hur han ämnar bedriva arbetet och lägga upp tidsplanen för genomförandet av den nationella folkräkningen, och när han bedömer att arbetet

Svarsdatum: 2022-05-11 Frågeställare: Niklas Wykman (M)

Svar på skriftlig fråga 2021/22:1516 besvarad av Statsrådet Ida Karkiainen (S) (docx, 67 kB)

Ansvaret för kommunal tillsyn

Svar på skriftlig fråga 2021/22:1490 besvarad av Statsrådet Ida Karkiainen (S)

Fi2022/01368 Finansdepartementet Civilministern Till riksdagen Svar på fråga 2021/22:1490 av Jörgen Berglund M Ansvaret för kommunal tillsyn Jörgen Berglund har frågat mig om jag tänker vidta några åtgärder för att stärka transparensen, oberoendet och förtroendet för myndigheters tillsyn genom att till exempel låta

Svarsdatum: 2022-05-04 Frågeställare: Jörgen Berglund (M)

Svar på skriftlig fråga 2021/22:1490 besvarad av Statsrådet Ida Karkiainen (S) (docx, 67 kB)

Arbete med bemötande inom statliga myndigheter, verk och företag

Svar på skriftlig fråga 2021/22:1461 besvarad av Statsrådet Ida Karkiainen (S)

Fi2022/ 01336 Finansdepartementet Civilministern Till riksdagen Svar på fråga 2021/22:1461 av Mikael Larsson C Arbete med bemötande inom statliga myndigheter, verk och företag Mikael Larsson har frågat statsministern hur hon och regeringen jobbar med utbildning och fortbildning för anställda inom statliga myndigheter,

Svarsdatum: 2022-04-27 Frågeställare: Mikael Larsson (C)

Svar på skriftlig fråga 2021/22:1461 besvarad av Statsrådet Ida Karkiainen (S) (docx, 68 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.