Ilona Szatmari Waldau (V)

Ilona Szatmari Waldau (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Uppsala län, plats 146
Titel Studiestödsutredare.
Född år 1962
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ilona.waldau[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2019-03-08 –
    • Suppleant 2018-10-16 – 2019-03-08

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Förbättringar av pensionssystemet

Motion 2019/20:587 av Ida Gabrielsson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:587 av Ida Gabrielsson m.fl. V Förbättringar av pensionssystemet Innehåll 1 Förslag till riksdagsbeslut 2 Pensionssystemet ska ge ekonomisk trygghet 2.1 En pension att leva på 2.2 Behov av ett nytt pensionssystem 3 Ändringar i dagens system 3.1 Höj pensionsinbetalningarna istället


Utskottsberedning: SfU

Motion 2019/20:587 av Ida Gabrielsson m.fl. (V) (docx, 85 kB) Motion 2019/20:587 av Ida Gabrielsson m.fl. (V) (pdf, 127 kB)

Inför finsk modell för bostadslån

Motion 2019/20:589 av Ulla Andersson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:589 av Ulla Andersson m.fl. V Inför finsk modell för bostadslån Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma till riksdagen med förslag om att införa en finsk modell för bostadslån i Sverige och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2019/20:FiU22

Motion 2019/20:589 av Ulla Andersson m.fl. (V) (docx, 122 kB) Motion 2019/20:589 av Ulla Andersson m.fl. (V) (pdf, 109 kB)

Ordning och reda på arbetsmarknaden

Motion 2019/20:539 av Ali Esbati m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:539 av Ali Esbati m.fl. V Ordning och reda på arbetsmarknaden 1  Innehållsförteckning 1Innehållsförteckning 2Förslag till riksdagsbeslut 3Inledning 4Tydligare villkor för F-skatt 5Bättre utstationeringsregler 5.1Ändringar av utstationeringsdirektivet och genomförande i svensk rätt


Utskottsberedning: AU KU SfU SkU 2019/20:AU4 2019/20:FiU34

Motion 2019/20:539 av Ali Esbati m.fl. (V) (docx, 91 kB) Motion 2019/20:539 av Ali Esbati m.fl. (V) (pdf, 147 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se