Inga Berggren (M)

Inga Berggren (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel hushållslärare, fil.kand.
Född år 1941

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2011-04-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 2007-01-18 – 2011-04-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

miljökonsekvenser vid vindkraftsbyggen

Skriftlig fråga 2001/02:1456 av Berggren, Inga (m)

den 30 juli Fråga 2001/02:1456 av Inga Berggren m till statsrådet Lena Sommestad om miljökonsekvenser vid vindkraftsbyggen I en interpellationsdebatt tidigare i år om vindkraft och miljöpåverkan höll miljöministern med mig om att det finns för lite kunskap om hur vindkraften påverkar olika naturförhållanden. Miljöministern

Inlämnad: 2002-07-30 Besvarare: statsrådet Lena Sommestad (S)

vägen mellan Vellinge och Trelleborg

Skriftlig fråga 2001/02:1440 av Berggren, Inga (m)

den 24 juli Fråga 2001/02:1440 av Inga Berggren m till näringsminister Björn Rosengren om vägen mellan Vellinge och Trelleborg Europaväg E6/E22 sträckningen VellingeTrelleborg är ännu inte utbyggd som motorväg. På denna den sydligaste delen av E6/E22 går en stor del av Sveriges export via Trelleborgs hamn, Sveriges

Inlämnad: 2002-07-24 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

kommunala bostadsbolag

Skriftlig fråga 2001/02:1389 av Berggren, Inga (m)

den 27 juni Fråga 2001/02:1389 av Inga Berggren m till statsrådet Lars-Erik Lövdén om kommunala bostadsbolag Regeringen föreslog i propositionen Allmännyttiga bostadsföretag prop. 2001/02:58 nya former av statligt stöd till kommunala bostadsföretag. Regeringen har inte själv redovisat någon granskning av stödets

Inlämnad: 2002-06-27 Besvarare: statsrådet Lars-Erik Lövdén (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se