Ingemar Kihlström (KD)

Ingemar Kihlström (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 70
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ingemar.kihlstrom[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2018/19:138 Straffet för mord

Motion 2019/20:51 av Andreas Carlson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2019/20:51 av Andreas Carlson m.fl. KD med anledning av prop. 2018/19:138 Straffet för mord Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att avskaffa preskriptionstiden för mord där gärningsmannen är under 21 år, och detta tillkännager riksdagen för regeringen.


Utskottsberedning: 2019/20:JuU4

Motion 2019/20:51 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:51 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (pdf, 78 kB)

Erkännande av Somaliland som självständig stat

Motion 2019/20:41 av Ingemar Kihlström (KD)

Motion till riksdagen 2019/20:41 av Ingemar Kihlström KD Erkännande av Somaliland som självständig stat Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att inleda processen för att erkänna Somaliland som en självständig stat och tillkännager detta för regeringen. Motivering Somaliland

2019-09-18

Motion 2019/20:41 av Ingemar Kihlström (KD) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:41 av Ingemar Kihlström (KD) (pdf, 76 kB)

Flytt av Sveriges ambassad till Jerusalem

Motion 2019/20:40 av Ingemar Kihlström (KD)

Motion till riksdagen 2019/20:40 av Ingemar Kihlström KD Flytt av Sveriges ambassad till Jerusalem Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att inleda processen för att vid lämplig tidpunkt flytta Sveriges ambassad till Jerusalem och tillkännager detta för regeringen. Motivering

2019-09-18

Motion 2019/20:40 av Ingemar Kihlström (KD) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:40 av Ingemar Kihlström (KD) (pdf, 72 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se