Ingemar Kihlström (KD)

Ingemar Kihlström (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 70
Titel Inköpare.
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ingemar.kihlstrom[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Vice ordförande 2020-01-16 – 2020-03-18
    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot justitieutskottet 18-. Suppleant försvarsutskottet 18- och utbildningsutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Thore Martinsson och Britta Martinsson, f. Kihlström.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, teknisk maskiningenjör, Skara/Skövde 82-86. Högskoleingenjör 80p, Högskolan i Borås 86-88.
  • Anställningar

    Konstruktör, Autoliv Vårgårda 89-91, projektledare, 94-02 och inköpare 02-18. Lärarvikarie, Gullhögskolan, Vårgårda 91-92.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Herrljunga 98-, 2:e vice ordförande, 98-02. Ledamot, kommunstyrelsen, Herrljunga 99-02. Ledamot, utbildningsnämnden, Herrljunga 03-18, ordförande 05-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2019/20:317 av Ingemar Kihlström (KD) 20 mars 2020 Utvisning på grund av brott
Interpellationsdebatt 2019/20:273 av Ingemar Kihlström (KD) 7 februari 2020 Tullens befogenheter
Interpellationsdebatt 2019/20:157 av Andreas Carlson (KD) 6 december 2019 Tillträdesförbud
Interpellationsdebatt 2019/20:89 av Ingemar Kihlström (KD) 26 november 2019 Referenser till Bibeln och religiösa urkunder i grundskolans nya kursplan

med anledning av prop. 2020/21:42 Genomförande av 2017 års ändringsdirektiv till EU:s vapendirektiv

Motion 2020/21:3775 av Andreas Carlson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2020/21:3775 av Andreas Carlson m.fl. KD med anledning av prop. 2020/21:42 Genomförande av 2017 års ändringsdirektiv till EU:s vapendirektiv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2020/21:42 Genomförande av 2017 års ändringsdirektiv till EU:s vapendirektiv. Motivering Kristdemokraterna


Utskottsberedning: 2020/21:JuU11

Motion 2020/21:3775 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:3775 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (pdf, 81 kB)

med anledning av prop. 2020/21:18 En tydligare koppling mellan villkorlig frigivning och deltagande i återfallsförebyggande åtgärder

Motion 2020/21:3725 av Andreas Carlson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2020/21:3725 av Andreas Carlson m.fl. KD med anledning av prop. 2020/21:18 En tydligare koppling mellan villkorlig frigivning och deltagande i återfallsförebyggande åtgärder Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att villkorlig frigivning ska skjutas


Utskottsberedning: 2020/21:JuU8

Motion 2020/21:3725 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (docx, 70 kB) Motion 2020/21:3725 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (pdf, 80 kB)

Utgiftsområde 5 Internationell samverkan

Motion 2020/21:2776 av Lars Adaktusson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2020/21:2776 av Lars Adaktusson m.fl. KD Utgiftsområde 5 Internationell samverkan Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Tabell 1. Frihet och säkerhet Europeiska unionen EU EU som utrikespolitisk aktör EU:s säkerhets- och försvarspolitik EU:s grannskapspolitik och utvidgning EU och utvecklingen


Utskottsberedning: KU SfU 2020/21:FiU22 2020/21:JuU29 2020/21:KU1 2020/21:NU13 2020/21:SoU9 2020/21:UFöU4 2020/21:UU1 2020/21:UU7 2020/21:UU8
Riksdagsbeslut (48 yrkanden): 4 avslag, 44 saknar beslutsinformation

Motion 2020/21:2776 av Lars Adaktusson m.fl. (KD) (docx, 101 kB) Motion 2020/21:2776 av Lars Adaktusson m.fl. (KD) (pdf, 179 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se