Ingemar Kihlström (KD)

Ingemar Kihlström (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 70
Titel Inköpare.
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ingemar.kihlstrom[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2019/20:36 Ett särskilt straffansvar för samröre med en terroristorganisation

Motion 2019/20:3431 av Johan Forssell m.fl. (M, KD)

Motion till riksdagen 2019/20:3431 av Johan Forssell m.fl. M, KD med anledning av prop. 2019/20:36 Ett särskilt straffansvar för samröre med en terroristorganisation Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om skärpta straff för samröre med terroristorganisationer och tillkännager


Utskottsberedning: 2019/20:JuU13

Motion 2019/20:3431 av Johan Forssell m.fl. (M, KD) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3431 av Johan Forssell m.fl. (M, KD) (pdf, 84 kB)

Referenser till Bibeln och religiösa urkunder i grundskolans nya kursplan

Interpellation 2019/20:89 av Ingemar Kihlström (KD)

Interpellation 2019/20:89 Referenser till Bibeln och religiösa urkunder i grundskolans nya kursplan av Ingemar Kihlström KD till Utbildningsminister Anna Ekström S Innehållet i Skolverkets förslag på nya kursplaner för grundskolan har kritiserats utifrån att antiken skulle tas bort i ämnet historia. Kritiken blev så skarp

Inlämnad: 2019-10-28 Svarsdatum: 2019-11-26 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2019/20:89 av Ingemar Kihlström (KD) (pdf, 89 kB)

med anledning av skr. 2019/20:3 Riksrevisionens rapport om myndighetsgemensamt arbete mot organiserad brottslighet

Motion 2019/20:3405 av Andreas Carlson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2019/20:3405 av Andreas Carlson m.fl. KD med anledning av skr. 2019/20:3 Riksrevisionens rapport om myndighetsgemensamt arbete mot organiserad brottslighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett gemensamt brottsbekämpande uppdrag till myndigheterna


Utskottsberedning: 2019/20:JuU12

Motion 2019/20:3405 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3405 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (pdf, 81 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se