Ingemar Nilsson (S)

Ingemar Nilsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västernorrlands län, plats 76
Titel Ombudsman.
Född år 1956
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865906
E-post ingemar.nilsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot
    • Valberedningen

    • Suppleant
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-04-06
    • Ledamot 2013-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2013-10-03
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-04-06 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-11-25 – 2017-04-06
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2019-04-03 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-09-19 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-12-17 – 2015-10-31
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2016-11-01 –
    • Personlig suppleant 2014-10-24 – 2016-10-31
    • Valberedningen

    • Suppleant 2018-09-24 –
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ordförande 2019-04-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot näringsutskottet 13-. Suppleant näringsutskottet 10-13, arbetsmarknadsutskottet 10-14, finansutskottet 14- och EU-nämnden 14-15 . Ledamot Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 16-. Personlig suppleant Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 14-16.
  • Utbildning

    Grundskola, IFU.
  • Anställningar

    Sågverksarbetare, Derome Såg AB 72-83. Ombudsman, Träindustriarbetareförbundet 83-87. Försäkringstjänsteman, områdeschef, marknadsansvarig, Folksam 87-99. Ombudsman, Socialdemokraterna i Västernorrland 99-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ordförande, Försäkringskassan, Västernorrlands län 03-04. Ordförande, Försäkringsdelegationen Västernorrlands län 05-06. Ledamot, Polisstyrelsen, Västernorrlands län 11-. Ledamot, Energikommissionen. Ledamot, Regionpolisråd Nord. Ledamot, Patientskadenämnden.
  • Kommunala uppdrag

    Ordförande, Personalnämnden, Sundsvalls kommun 86-87. Ledamot, styrelsen för Stadsbacken AB 16-.
  • Bostadsort

    Sundsvall

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Mittuniversitetet

Motion 2019/20:3284 av Ingemar Nilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3284 av Ingemar Nilsson m.fl. S Mittuniversitetet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta Mittuniversitetets betydelse för tillväxt och välfärd och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige är och ska vara en ledande kunskaps-


Utskottsberedning: UbU

Motion 2019/20:3284 av Ingemar Nilsson m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3284 av Ingemar Nilsson m.fl. (S) (pdf, 79 kB)

Missa inte kvinnorna, jämställdheten och kooperativen i demokratioffensiven och den feministiska biståndspolitiken

Motion 2019/20:3274 av Azadeh Rojhan Gustafsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3274 av Azadeh Rojhan Gustafsson m.fl. S Missa inte kvinnorna, jämställdheten och kooperativen i demokratioffensiven och den feministiska biståndspolitiken Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att jämställdhetens och kooperationens kraft för


Utskottsberedning: 2019/20:UU2

Motion 2019/20:3274 av Azadeh Rojhan Gustafsson m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3274 av Azadeh Rojhan Gustafsson m.fl. (S) (pdf, 82 kB)

Kooperativt företagande

Motion 2019/20:2613 av Eva Lindh m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:2613 av Eva Lindh m.fl. S Kooperativt företagande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att undersöka möjligheten att verka för att de regleringsbrev och instruktioner som riktas till näringslivsfrämjande myndigheter också omfattar kooperativt


Utskottsberedning: NU

Motion 2019/20:2613 av Eva Lindh m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:2613 av Eva Lindh m.fl. (S) (pdf, 82 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se