Inger Nordlander (S)

Inger Nordlander (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel ekonom
Född år 1938

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2002-09-30 – 2004-07-19
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2004-07-20 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-06-18
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2005-10-19 – 2006-10-02
    • Suppleant 2004-05-03 – 2005-10-18
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2003-09-25 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 28 november 2002 Frågestund
Allmänpolitisk debatt 6 november 2002 Allmänpolitisk debatt

Bättre service för skadelidande i brottmål

Skriftlig fråga 2005/06:1124 av Nordlander, Inger (s)

den 1 mars Fråga 2005/06:1124 av Inger Nordlander s till justitieminister Thomas Bodström s Bättre service för skadelidande i brottmål Vid utdömt skadestånd i brottmål ska domstolen lämna skriftlig information till den som tillerkänts skadestånd och till den skadeståndsskyldige. I den information som lämnas av

Inlämnad: 2006-03-01 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Samordning och förstärkning av äldrevårdskedjan

Skriftlig fråga 2005/06:1089 av Nordlander, Inger (s)

den 23 februari Fråga 2005/06:1089 av Inger Nordlander s till statsrådet Ylva Johansson s Samordning och förstärkning av äldrevårdskedjan Ingenting är starkare än den svagaste länken i en kedja. För att få veta var den länken finns i äldrevårdskedjan behövs kunskap. Regeringen har uppmärksammat detta viktiga reformområde

Inlämnad: 2006-02-23 Besvarare: Ylva Johansson (S)

Våld i tv- och datorspel

Skriftlig fråga 2005/06:1088 av Nordlander, Inger (s)

den 23 februari Fråga 2005/06:1088 av Inger Nordlander s till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist s Våld i tv- och datorspel Spelmarknaden växer ständigt och alltfler unga tillbringar mycket fritid med PC och datorspel. I dag är tv- och datorspel fortfarande en så pass ny företeelse att det saknas lagstiftning

Inlämnad: 2006-02-23 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se