Inger Segelström (S)

Inger Segelström (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel miljösekreterare
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2009-07-14

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1995-10-10 – 2004-07-19
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1994-10-08 – 1995-07-31
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1995-08-01 – 1995-10-09
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2004-07-20 – 2009-07-14
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-04-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-07-19
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-05-21
    • Lagutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-08
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-04-17
    • EU-nämnden

    • Ordförande 2002-10-08 – 2004-04-01
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-07-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Homosexuella-bisexuella i världen

Motion 2003/04:U347 av Börje Vestlund m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2003/04:U347 av Börje Vestlund m.fl. s Homosexuella-bisexuella i världen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en världskonferens om homosexuellas och bisexuellas situation i världen. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin


Utskottsberedning: 2003/04:KU1 2003/04:UU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Betoning av kvinnors rättigheter i det bilaterala biståndet till Afrika

Motion 2003/04:U260 av Joe Frans m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2003/04:U260 av Joe Frans m.fl. s Betoning av kvinnors rättigheter i det bilaterala biståndet till Afrika Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om kvinnors rättigheter som utgångspunkt för det bilaterala biståndet till Afrika. Motivering


Utskottsberedning: 2003/04:UU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Trafiksäkerhet och alkolås

Motion 2003/04:T554 av Inger Segelström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2003/04:T554 av Inger Segelström m.fl. s Trafiksäkerhet och alkolås Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att införa alkolås. Motivering Under många år har riksdagen, trafikutskottet, Vägverket och intresseorganisationer diskuterat


Utskottsberedning: 2004/05:TU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.