Inger Strömbom (KD)

Inger Strömbom (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Titel informationschef
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-10-08

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2001-10-16 – 2001-12-06
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1999-05-06 – 2002-10-08
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 1998-12-02 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

energiskatternas andel av elpriserna

Skriftlig fråga 2001/02:1463 av Strömbom, Inger (kd)

den 31 juli Fråga 2001/02:1463 av Inger Strömbom kd till finansminister Bosse Ringholm om energiskatternas andel av elpriserna På senare tid har Konkurrensverket och Konsumentverket engagerat sig alltmer i frågan om elpriser. Detta för att energiföretagen ska bli effektivare och att vi ska få en fungerande konkurrens,

Inlämnad: 2002-07-31 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

Öresundsregionen

Skriftlig fråga 2001/02:1323 av Strömbom, Inger (kd)

den 10 juni Fråga 2001/02:1323 av Inger Strömbom kd till finansminister Bosse Ringholm om Öresundsregionen Det är angeläget att lösa problematiken kring de s.k. gränsgångarna över Öresund. På motsvarande sätt som Sverige har avtal med Finland och Norge borde det gå att teckna avtal med Danmark innebärande att man betalar

Inlämnad: 2002-06-10 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

statligt företagsstöd

Skriftlig fråga 2001/02:1081 av Strömbom, Inger (kd)

den 19 april Fråga 2001/02:1081 av Inger Strömbom kd till statsrådet Ulrica Messing om statligt företagsstöd EU:s regler för företagsstöd ger utrymme för omfattande statliga bidrag till enskilda företag. Ett exempel är Tyskland, där enligt uppgift ett stort företag kan få upp till 35 statsstöd för investeringar. Detta

Inlämnad: 2002-04-19 Besvarare: statsrådet Ulrica Messing (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.