Inger Strömbom (KD)

Inger Strömbom (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Titel informationschef
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-10-08

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2001-10-16 – 2001-12-06
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1999-05-06 – 2002-10-08
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 1998-12-02 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

fastighetsskatten

Interpellation 2001/02:456 av Strömbom, Inger (kd)

den 26 april Interpellation 2001/02:456 av Inger Strömbom kd till finansminister Bosse Ringholm om fastighetsskatten Svenska folket har i dagarna lämnat in sin deklaration för inkomståret 2001. Många villaägare har återigen blivit varse att fastighetsskatten ökat med många tusenlappar under året, trots att skattesatsen

Inlämnad: 2002-04-26 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

Barsebäck och miljön i Skåne

Interpellation 2001/02:355 av Strömbom, Inger (kd)

den 5 april Interpellation 2001/02:355 av Inger Strömbom kd till näringsminister Björn Rosengren om Barsebäck och miljön i Skåne Länsstyrelsen i Skåne har presenterat en rapport som visar att stängningen av Barsebäcks kärnkraftverk kan ge sämre miljö i Skåne, med ökat nedfall av försurande ämnen. SMHI har genomfört

Inlämnad: 2002-04-05 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

nyföretagandet

Interpellation 2001/02:188 av Strömbom, Inger (kd)

den 21 januari Interpellation 2001/02:188 av Inger Strömbom kd till näringsminister Björn Rosengren om nyföretagandet Rekordfå startar nya företag, löd rubriken i en av dagstidningarna häromdagen. Genomsnittligt minskade nyföretagandet i Sverige med drygt 16 2001 jämfört med 2000, visar färsk statistik. Minskningen

Inlämnad: 2002-01-21 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.