Inger Strömbom (KD)

Inger Strömbom (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Titel informationschef
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-10-08

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2001-10-16 – 2001-12-06
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1999-05-06 – 2002-10-08
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 1998-12-02 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1998/99:137 Införande av schablonberäkning på elmarknaden, m.m.

Motion 1998/99:N23 av Inger Strömbom (kd)

Motion till riksdagen 1998/99:N23 av Inger Strömbom m.fl. kd med anledning av prop. 1998/99:137 Införande av schablonberäkning på elmarknaden, m.m. Bakgrund I propositionen föreslås vissa ändringar i ellagen 1997:857 som syftar till att möjliggöra undantag från grundprincipen om timvis mätning för vissa elanvändare.


Utskottsberedning: -------1999/2000:NU4
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): , , 7 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1998/99:99 Sammanslagning av Telia AB och Telenor AS

Motion 1998/99:N15 av Göran Hägglund m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 1998/99:N15 av Göran Hägglund m.fl. kd med anledning av prop. 1998/99 Sammanslagning av Telia AB och Telenor AS Inledning Propositionen tar upp sammanslagningen av Telia AB, som ägs av staten, med Telenor AS, som ägs av norska staten. I avtalet gäller att svenska staten skall, initialt, tilldelas


Utskottsberedning: --1998/99:NU14
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1998/99:89 Förändringar i utjämningssystemet för kommuner och landsting

Motion 1998/99:Fi42 av Stefan Attefall m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 1998/99:Fi42 av Stefan Attefall m.fl. kd med anledning av prop. 1998/99:89 Förändringar i utjämningssystemet för kommuner och landsting Ny skatteutjämning slår hårt mot Stockholm Stockholmsregionen drabbas hårt av det föreslagna nya kommunala skatteutjämningssystemet. De förändringar som skett


Utskottsberedning: --1998/99:FiU25
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.