Inger Strömbom (KD)

Inger Strömbom (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Titel informationschef
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-10-08

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2001-10-16 – 2001-12-06
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1999-05-06 – 2002-10-08
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 1998-12-02 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 1999/2000:148 Regeringens redogörelse för regelförenklingsarbetet med särskild inriktning på små företag

Motion 1999/2000:N52 av Per Westerberg m.fl. (m, kd, fp, c)

Motion till riksdagen 1999/2000:N52 av Westerberg, Per m med anledning av skr. 1999/2000:148 Regeringens redogörelse för regelförenklingsarbetet med särskild inriktning på små företag 1 Inledning 1.1 Sverige behöver en större och mer dynamisk småföretagsamhet Det är en vitt spridd kunskap att ett framgångsrikt företagande


Utskottsberedning: --------2000/01:NU1
Riksdagsbeslut (16 yrkanden): , , 8 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1999/2000:140 Konkurrenspolitik för förnyelse och mångfald

Motion 1999/2000:N46 av Göran Hägglund m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 1999/2000:N46 av Hägglund, Göran kd med anledning av prop. 1999/2000:140 Konkurrenspolitik för förnyelse och mångfald 1 Konkurrens är en förutsättning för en sund marknadsekonomi En viktig orsak till att Sverige placerar sig dåligt i den så kallade välfärdsligan är det höga prisläget, till följd


Utskottsberedning: ------2000/01:NU4
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): , , 6 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1999/2000:134 Ekonomiska förutsättningar för elproduktion från förnybara energikällor

Motion 1999/2000:N41 av Inger Strömbom m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 1999/2000:N41 av Strömbom, Inger kd med anledning av prop. 1999/2000:134 Ekonomiska förutsättningar för elproduktion från förnybara energikällor 1 Regeringens förslag Regeringen föreslår i föreliggande proposition ett nytt system för att främja förnybar elproduktion med ikraftträdande den 1


Utskottsberedning: ----2000/01:NU3
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.