Inger Strömbom (KD)

Inger Strömbom (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Titel informationschef
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-10-08

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2001-10-16 – 2001-12-06
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1999-05-06 – 2002-10-08
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 1998-12-02 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

lagen om ledigt för att starta eget

Skriftlig fråga 1999/2000:1096 av Strömbom, Inger (kd)

den 8 juni Fråga 1999/2000:1096 av Inger Strömbom kd till näringsminister Björn Rosengren om lagen om ledigt för att starta eget Lagen om rätt till ledighet för att bedriva näringsverksamhet 1997:1293 innebär att den som varit anställd hos en arbetsgivare antingen de senaste sex månaderna eller sammanlagt minst tolv

Inlämnad: 2000-06-08 Besvarare: statsrådet Mona Sahlin (S)

åtgärder mot annonsskojare

Skriftlig fråga 1999/2000:1047 av Strömbom, Inger (kd)

den 29 maj Fråga 1999/2000:1047 av Inger Strömbom kd till justitieminister Laila Freivalds om åtgärder mot annonsskojare Enligt en SIFO-undersökning har 75 av företagen med under 20 anställda råkat ut för annonsskojeri eller fakturaskojeri. Omfattningen av bedrägerierna tycks öka. Otillbörlig marknadsföring och bedrägeri

Inlämnad: 2000-05-29 Besvarare: justitieminister Laila Freivalds (S)

järnvägstrafiken Östersund-Storlien

Skriftlig fråga 1999/2000:903 av Strömbom, Inger (kd)

den 9 maj Fråga 1999/2000:903 av Inger Strömbom kd till näringsminister Björn Rosengren om järnvägstrafiken ÖstersundStorlien Järnvägen spelar en avgörande roll för de boende och för näringslivet, främst turismen, i Jämtland. Många samhällen och turistorter har vuxit fram längs järnvägen som kan betraktas som en pulsåder

Inlämnad: 2000-05-09 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.