Inger Strömbom (KD)

Inger Strömbom (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Titel informationschef
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-10-08

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2001-10-16 – 2001-12-06
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1999-05-06 – 2002-10-08
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 1998-12-02 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

nyföretagandet

Skriftlig fråga 2000/01:1681 av Strömbom, Inger (kd)

den 12 september Fråga 2000/01:1681 av Inger Strömbom kd till näringsminister Björn Rosengren om nyföretagandet När nyföretagandet minskade med 14 under januari och februari ställde jag i en interpellation frågor om vilka förenklingar och reformer för främst småföretagandet som näringsminister Björn Rosengren avsåg

Inlämnad: 2001-09-12 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

det nya systemet med bilskrotningspremier

Skriftlig fråga 2000/01:1584 av Strömbom, Inger (kd)

den 16 augusti Fråga 2000/01:1584 av Inger Strömbom kd till miljöminister Kjell Larsson om det nya systemet med bilskrotningspremier Syftet med skrotningspremien har sedan dess tillkomst varit att stimulera bilägarna att lämna sin uttjänta bil till skrotning i stället för att dumpa den i naturen. Under de senaste åren

Inlämnad: 2001-08-16 Besvarare: miljöminister Kjell Larsson (S)

statliga företag och LOU

Skriftlig fråga 2000/01:1580 av Strömbom, Inger (kd)

den 16 augusti Fråga 2000/01:1580 av Inger Strömbom kd till finansminister Bosse Ringholm om statliga företag och LOU Nämnden för offentlig upphandling NOU har i januari i år återigen pekat på att en lång rad statliga bolag bryter mot svensk lag. Bolagen anser sig inte behöva följa lagen om offentlig upphandling LOUnågot

Inlämnad: 2001-08-16 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.