Ingrid Hemmingsson (M)

Ingrid Hemmingsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel hushållslärare
Född år 1934

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1982-10-04 – 1994-10-03
    • Socialutskottet

    • Ledamot 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1993/94:140 Bygder och regioner i utveckling

Motion 1993/94:A51 av Ingrid Hemmingsson (m)

Motion till riksdagen 1993/94:A51 av Ingrid Hemmingsson m med anledning av prop. 1993/94:140 Bygder och regioner i utveckling Stödområdesindelningen i Jämtlands län I den regionalpolitiska propositionen, avsnittet Stödområden för företagsstöd, skriver regeringen att de delar av Sverige som har geografiska lägesnackdelar


Utskottsberedning: -1993/94:AU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:157 Stöd till ekologisk odling och trädgårdsnäringen, m.m.

Motion 1993/94:Jo22 av Stina Eliasson m.fl. (c, fp, m, kds)

Motion till riksdagen 1993/94:Jo22 av Stina Eliasson m.fl. c, m, fp, kds med anledning av prop. 1993/94:157 Stöd till ekologisk odling och trädgårdsnäringen, m.m. Regeringen föreslår i proposition 1993/94:157 att utbildning i hippologi skall ges på högskolenivå och att SLU bör vara huvudman för den nya utbildningen.


Utskottsberedning: -1993/94:UbU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Atlantbanan

Motion 1993/94:T538 av Karin Starrin m.fl. (c, m)

Motion till riksdagen 1993/94:T538 av Karin Starrin m.fl. c, m Atlantbanan Snabbtåget Stockholm-Trondheim öppnar vägen inte bara till Atlanten utan även till nya kommunikationsvägar i centrala Skandinavien. Snabbtågsförbindelser enligt detta mönster blir en grundsten för Norra Triangeln, en nordlig motsvarighet till


Utskottsberedning: -1993/94:TU30
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.