Ingrid Hemmingsson (M)

Ingrid Hemmingsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel hushållslärare
Född år 1934

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1982-10-04 – 1994-10-03
    • Socialutskottet

    • Ledamot 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Kapitalförstöring av vägarna

Motion 1993/94:T323 av Ingrid Hemmingsson och Ulf Melin (m)

Motion till riksdagen 1993/94:T323 av Ingrid Hemmingsson och Ulf Melin m Kapitalförstöring av vägarna Regeringen har ökat anslagen kraftigt för investering i nya vägar. Det är mycket glädjande. En förutsättning för en ordentlig och varaktig ekonomisk tillväxt är att Sverige har väl fungerande transporter. Ett stort


Utskottsberedning: -1993/94:TU26
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Drift och underhåll av vägar i Jämtlands län

Motion 1993/94:T313 av Ingrid Hemmingsson (m) och Stina Eliasson (c)

Motion till riksdagen 1993/94:T313 av Ingrid Hemmingsson och Stina Eliasson m, c Drift och underhåll av vägar i Jämtlands län Läget i Jämtlands län är ytterst bekymmersamt vad gäller vägar. Region Mitt i vägverkets planer omfattar Jämtlands och Västernorrlands län. De medel som tilldelas denna region gör det omöjligt


Utskottsberedning: -1993/94:TU30
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Geologisk kartering i Jämtlands län

Motion 1993/94:N202 av Ingrid Hemmingsson (m) och Birger Schlaug (mp)

Motion till riksdagen 1993/94:N202 av Ingrid Hemmingsson m Geologisk kartering i Jämtlands län I SGU:s strategiplan för berggrundskartering, perioden fram till år 2020, undantas i stort sett Jämtlands län från geologisk kartering. En grundläggande berggrundskartering är av avgörande betydelse för länets mineralföretag


Utskottsberedning: ---1993/94:NU15 1994/95:SkU20
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.