Ingrid Hemmingsson (M)

Ingrid Hemmingsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel hushållslärare
Född år 1934

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1982-10-04 – 1994-10-03
    • Socialutskottet

    • Ledamot 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

om aktivt samtycke som villkor för transplantation

Motion 1987/88:So481 av Ingrid Hemmingsson och Karl-Gösta Svenson (m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1987/88:So481 av Ingrid Hemmingsson och Karl-Gösta Svenson m om aktivt samtycke som villkor för transplantation I samband med att lagen om dödens inträde togs av riksdagen beslutades även om en ändring i transplantationslagens 7 som fick


Utskottsberedning: -1988/89:SoU4
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1987/88:So481 av Ingrid Hemmingsson och Karl-Gösta Svenson (m) (pdf, 99 kB)

om bevarande av levande fäbodar i Sverige

Motion 1987/88:Kr311 av Nils-Olof Gustafsson m. fl. (s, m, c)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1987/88 Kr311 av Nils-Olof Gustafsson m. fl. s, m, c om bevarande av levande fäbodar i Sverige Under 1800-talet fanns det minst 20 000 fäbodar i drift i landet. I dag brukas endast ca 200 fäbodar på mer eller mindre traditionellt sätt.


Utskottsberedning: -1988/89:KrU3
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1987/88:Kr311 av Nils-Olof Gustafsson m. fl. (s, m, c) (pdf, 63 kB)

om lagarna på arbetsmarknaden

Motion 1987/88:A731 av Alf Wennerforsm. fl. (m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen av Alf Wennerforsm. fl. m om lagarna på arbetsmarknaden Mot. 1987/88 A731 1. Arbetslivet inför 2000-talet Industrisamhället har i många avseenden inneburit att de enskilda människornas kreativitet, förmåga att fatta egna beslut och


Utskottsberedning: -----------------------------------1988/89:AU1 1988/89:AU2 1988/89:AU3 1988/89:AU4 1988/89:AU6
Riksdagsbeslut (70 yrkanden): , , 35 saknar beslutsinformation

Motion 1987/88:A731 av Alf Wennerforsm. fl. (m) (pdf, 747 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.