Omfattande planerat tekniskt arbete

Under tisdagen pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Under arbetet genomförs olika testsändningar från kammaren. Det kommer även att publiceras sändningar i webb-tv-arkivet. Delar av det som visas i webbplatsens kalender för måndag 23 maj är testinformation. Arbetet är ett led i att modernisera tekniken för webb-tv på riksdagen.se. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.

Störningar i telefonin

Just nu kan det vara svårt att nå riksdagsinformation och Riksdagsbiblioteket samt att ansöka om pressackreditering via telefon. Det går att skicka e-post till: riksdagsinformation@riksdagen.se. Arbete pågår med att rätta till felet.

Ingrid Näslund (KD)

Ingrid Näslund (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Titel adjunkt
Född år 1934

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2000-01-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2000-01-31
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-01-31
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Suppleant 1995-10-26 – 1995-12-06
    • EU-nämnden

    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-01-31
    • Suppleant 1995-01-01 – 1998-10-05
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1996-10-24 – 1998-10-05
    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 1998-12-02 – 2000-01-31
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 1994-12-08 – 1997-05-14

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1993/94:234 Vissa inkomst- och företagsskattefrågor, m.m.

Motion 1993/94:Sk50 av Ingrid Näslund och Chatrine Pålsson (kds)

Motion till riksdagen 1993/94:Sk50 av Ingrid Näslund och Chatrine Pålsson kds med anledning av prop. 1993/94:234 Vissa inkomst- och företagsskattefrågor, m.m. Det svenska fisket verkar på en internationell marknad där fiskefartygen landar och säljer i ett flertal länder med påföljd att konkurrensen blir hård. Det svenska


Utskottsberedning: -1993/94:SkU25
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

En konstnärlig fakultet vid Göteborgs universitet

Motion 1993/94:Ub705 av Erling Bager m.fl. (fp, c, kds)

Motion till riksdagen 1993/94:Ub705 av Erling Bager m.fl. fp, c, kds En konstnärlig fakultet vid Göteborgs universitet I samband med högskolereformen 1977 inordnades de separata konstnärliga högskoleenheterna i Göteborg Musikhögskolan, Scenskolan, Konstindustriskolan och Valands konstskola som institutioner i Göteborgs


Utskottsberedning: -1993/94:UbU16
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Assyriernas situation i Turkiet

Motion 1993/94:U634 av Erling Bager m.fl. (fp, c, kds)

Motion till riksdagen 1993/94:U634 av Erling Bager m.fl. fp, c, kds Assyriernas situation i Turkiet Assyrierna syrianerna utgör ursprungsbefolkningen i tvåflodslandet Mesopotamien, som numera är delat mellan Turkiet, Irak, Syrien och Iran. Totalt finns det över tre miljoner assyrier i hela världen varav 1,5 miljoner


Utskottsberedning: -1993/94:UU26
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.