Ingrid Näslund (KD)

Ingrid Näslund (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Titel adjunkt
Född år 1934

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2000-01-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2000-01-31
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-01-31
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Suppleant 1995-10-26 – 1995-12-06
    • EU-nämnden

    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-01-31
    • Suppleant 1995-01-01 – 1998-10-05
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1996-10-24 – 1998-10-05
    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 1998-12-02 – 2000-01-31
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 1994-12-08 – 1997-05-14

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utbildningsplatser för läkare

Motion 1999/2000:Ub444 av Lennart Kollmats m.fl. (fp, c, kd, m, v, mp)

Motion till riksdagen 1999/2000:Ub444 av Kollmats, Lennart fp Utbildningsplatser för läkare I Västsverige finns idag en allvarlig läkarbrist. Detta leder bland annat till behov att minska antalet akutsjukhus i regionen. Antalet läkare verksamma inom den offentliga sjukvården inklusive privatläkare med vårdavtal är


Utskottsberedning: -1999/2000:UbU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ändrat namn på Industriprogrammet

Motion 1999/2000:Ub231 av Tuve Skånberg och Ingrid Näslund (kd)

Motion till riksdagen 1999/2000:Ub231 av Skånberg, Tuve kd Ändra namn på Industriprogrammet Industriprogrammet är ett av gymnasieskolans 13 yrkesförberedande program. Programmet ersatte kurser från de gamla utbildningarna verkstadsteknisk, träteknisk, processteknisk, textil och beklädnad samt tryckeriteknisk utbildning.


Utskottsberedning: -2000/01:UbU10
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Armenier i Turkiet

Motion 1999/2000:U651 av Murad Artin m.fl. (v, c, mp, kd, m, fp)

Motion till riksdagen 1999/2000:U651 av Artin, Murad v Armenier i Turkiet 1 Bakgrund Alla demokratiska krafter har ett övergripande intresse av och ansvar för att historien inte försvinner i glömskans dunkel. Att minnas kan inte begränsas till den enskilda nationens historia. Minnet måste vidgas till att komma ihåg


Utskottsberedning: -1999/2000:UU11
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se