Ingrid Näslund (KD)

Ingrid Näslund (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Titel adjunkt
Född år 1934

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2000-01-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2000-01-31
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-01-31
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Suppleant 1995-10-26 – 1995-12-06
    • EU-nämnden

    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-01-31
    • Suppleant 1995-01-01 – 1998-10-05
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1996-10-24 – 1998-10-05
    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 1998-12-02 – 2000-01-31
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 1994-12-08 – 1997-05-14

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Kränkningen av de mänskliga rättigheterna för assyrierna i Turkiet

Motion 1992/93:U654 av Erling Bager m.fl. (fp, c, kds)

Motion till riksdagen 1992/93:U654 av Erling Bager m.fl. fp, c, kds Kränkningen av de mänskliga rättigheterna för assyrierna i Turkiet Assyrierna syrianerna utgör ursprungsbefolkningen i tvåflodslandet Mesopotamien, som numera är delat mellan Turkiet, Irak, Syrien och Iran. Totalt finns det över tre miljoner assyrier


Utskottsberedning: -1992/93:UU3
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Bistånd till Östeuropa i kombination med hjälp till svenskt fiske

Motion 1992/93:U247 av Ingrid Näslund (kds)

Motion till riksdagen 1992/93:U247 av Ingrid Näslund kds Bistånd till Östeuropa i kombination med hjälp till svenskt fiske Olika länders fiskare bland annat danska, norska och finska har sedan urminnes tider nyttjat fiskeplatser i Nordsjön och Östersjön. Allteftersom olika Nord- och Östersjöländer tvingades utvidga


Utskottsberedning: -1992/93:UU16
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Tillsyn av sjukvårdsinrättningar

Motion 1992/93:So491 av Jerzy Einhorn m.fl. (kds)

Motion till riksdagen 1992/93:So491 av Jerzy Einhorn m. fl. kds Tillsyn av sjukvårdsinrättningar Inom Sverige pågår en utveckling mot att öppna sjukvården för mångfald och ökad valfrihet för patienten och personalen. För att patienterna skall känna trygghet i det nya systemet är det angeläget med enhetliga riktlinjer


Utskottsberedning: -1992/93:SoU27
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se