Ingrid Näslund (KD)

Ingrid Näslund (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Titel adjunkt
Född år 1934

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2000-01-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2000-01-31
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-01-31
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Suppleant 1995-10-26 – 1995-12-06
    • EU-nämnden

    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-01-31
    • Suppleant 1995-01-01 – 1998-10-05
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1996-10-24 – 1998-10-05
    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 1998-12-02 – 2000-01-31
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 1994-12-08 – 1997-05-14

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Sjösäkerhet i hamnområde m.m.

Motion 1993/94:T612 av Ingrid Näslund (kds)

Motion till riksdagen 1993/94:T612 av Ingrid Näslund kds Sjösäkerhet i hamnområde m.m. Till följd av olyckan med en supertanker utanför Alaska för några år sedan har man på många håll i världen börjat se mer på sambandet mellan säkerhet och miljö i skärgård och hamnar. Det blev uppenbart att olyckor med supertankers


Utskottsberedning: -1993/94:TU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

En rökfri uppväxt

Motion 1993/94:So465 av Ingrid Näslund och Fanny Rizell (kds)

Motion till riksdagen 1993/94:So465 av Ingrid Näslund och Fanny Rizell kds En rökfri uppväxt Betydande framsteg håller på att ske på lagstiftningens område, vilka förhoppningsvis kommer att bidra till att bruket av tobak minskar och att människor inte längre kommer att utsättas för tobaksrök mot sin vilja. Ett förslag


Utskottsberedning: ----1993/94:SoU17
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

Åldersgräns vid inköp av tobaksvaror

Motion 1993/94:So440 av Ingrid Näslund och Fanny Rizell (kds)

Motion till riksdagen 1993/94:So440 av Ingrid Näslund och Fanny Rizell kds Åldersgräns vid inköp av tobaksvaror Tobaksbruket är den i särklass främsta dödsorsaken i vårt land. Minst 10 000 människor dör i vårt land årligen till följd av tobaksbruk. Inget annan enskild orsak vållar så mycket lidande som tobaken. Fler


Utskottsberedning: --1993/94:SoU17
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se