Ingrid Näslund (KD)

Ingrid Näslund (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Titel adjunkt
Född år 1934

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2000-01-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2000-01-31
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-01-31
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Suppleant 1995-10-26 – 1995-12-06
    • EU-nämnden

    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-01-31
    • Suppleant 1995-01-01 – 1998-10-05
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1996-10-24 – 1998-10-05
    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 1998-12-02 – 2000-01-31
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 1994-12-08 – 1997-05-14

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 1996/97:80 Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen under 1996

Motion 1996/97:U15 av Holger Gustafsson m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 1996/97:U15 av Holger Gustafsson m.fl. kd med anledning av skr. 1996/97:80 Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen under 1996 Den europeiska unionens utveckling under det gångna året präglades framför allt av regeringskonferensen IGC som öppnades under italienskt ordförandeskap i Turin


Utskottsberedning: -----1996/97:UU13
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1996/97:124 Ändring i socialtjänstlagen

Motion 1996/97:So47 av Chatrine Pålsson m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 1996/97:So47 av Chatrine Pålsson m.fl. kd med anledning av prop. 1996/97:124 Ändring i socialtjänstlagen Inledning Den sociala omsorgen bör ha sin utgångspunkt i människans behov av små naturliga gemenskaper. Att se sociala frågor utifrån subsidiaritetsprincipen är därmed enligt vår mening


Utskottsberedning: ------1996/97:SoU18
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): , , 6 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1996/97:93 Privata vårdgivare

Motion 1996/97:So35 av Chatrine Pålsson m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 1996/97:So35 av Chatrine Pålsson m.fl. kd med anledning av prop. 1996/97:123 Privata vårdgivare Inledning Propositionens förslag är på flera områden en reträtt från regeringens tidigare ståndpunkter uppenbarligen inser regeringen nu att den privata vården blivit en viktig del av svensk sjukvård.


Utskottsberedning: ----1996/97:SoU17
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se