Ingrid Näslund (KD)

Ingrid Näslund (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Titel adjunkt
Född år 1934

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2000-01-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2000-01-31
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-01-31
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Suppleant 1995-10-26 – 1995-12-06
    • EU-nämnden

    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-01-31
    • Suppleant 1995-01-01 – 1998-10-05
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1996-10-24 – 1998-10-05
    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 1998-12-02 – 2000-01-31
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 1994-12-08 – 1997-05-14

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1999/2000:25 Lag om försvarsunderrättelseverksamhet

Motion 1999/2000:Fö3 av Åke Carnerö m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 1999/2000:Fö3 av Carnerö, Åke kd med anledning av prop. 1999/2000:25 Lag om försvarsunderrättelseverksamhet 1 En aktiv säkerhets- och försvarspolitik Kristdemokraterna driver en aktiv säkerhets- och försvarspolitik där vi motiverar ett effektivt svensk totalförsvar av ideologiska skäl och utifrån


Utskottsberedning: ----1999/2000:FöU3
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

med anledning av skr. 1999/2000:7 Ekonomisk utveckling och samarbete i Östersjöregionen

Motion 1999/2000:U9 av Jan Erik Ågren m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 1999/2000:U9 av Ågren, Jan Erik kd med anledning av skr. 1999/2000:7 Ekonomisk utveckling och samarbete i Östersjöregionen Inledning För Kristdemokraterna är det en självklarhet att Sverige tar aktiv del i det samarbete som nu växer fram mellan länderna kring Östersjön. Sverige bör vara en av


Utskottsberedning: -----1999/2000:UU6
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

Statens finanser och studielånestocken

Motion 1999/2000:Ub709 av Tuve Skånberg och Ingrid Näslund (kd)

Motion till riksdagen 1999/2000:Ub709 av Skånberg, Tuve kd Statens finanser och studielånestocken Inledning Inför det nya studiestödssystemet är det viktigt att hantera den nuvarande studielånestocken på ett ekonomiskt försvarbart sätt. Enligt uppgifter från Centrala studiemedelsnämnden CSN uppgår studie- lånen till


Utskottsberedning: --1999/2000:UbU7
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se