Ingrid Näslund (KD)

Ingrid Näslund (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Titel adjunkt
Född år 1934

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2000-01-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2000-01-31
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-01-31
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Suppleant 1995-10-26 – 1995-12-06
    • EU-nämnden

    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-01-31
    • Suppleant 1995-01-01 – 1998-10-05
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1996-10-24 – 1998-10-05
    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 1998-12-02 – 2000-01-31
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 1994-12-08 – 1997-05-14

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Filmprogrammet vid Högskolan för fotografi och film

Motion 1998/99:Ub479 av Eva Flyborg m.fl. (fp, kd, m)

Motion till riksdagen 1998/99:Ub479 av Eva Flyborg m.fl. fp, m, kd Filmprogrammet vid Högskolan för fotografi och film Inledning Göteborgs universitet har sedan 1997 gjort en strategisk satsning på en 3-årig filmutbildning vid Högskolan för fotografi och film. På kort tid har skolan kunnat bygga upp en väsentlig


Utskottsberedning: -1998/99:UbU1

Teknikerprogram på gymnasiet

Motion 1998/99:Ub223 av Tuve Skånberg och Ingrid Näslund (kd)

Motion till riksdagen 1998/99:Ub223 av Tuve Skånberg och Ingrid Näslund kd Teknikerprogram på gymnasiet Industriprogrammet är ett av gymnasieskolans 13 yrkesförberedande program. Programmet ersatte kurser från de gamla utbildningarna verkstadsteknisk, träteknisk, processteknisk, textil- och beklädnad samt tryckeriteknisk


Utskottsberedning: -1998/99:UbU3
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Mänskliga rättigheter

Motion 1998/99:U632 av Margareta Viklund m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 1998/99:U632 av Margareta Viklund m.fl. kd Mänskliga rättigheter Inledning Vid andra världskrigets slut avslöjades vidden av den ondska som i ett försök att utplåna ett helt folkslag inneburit förintelse av sex miljoner judar. Utrensningarna drabbade också andra som av en eller annan orsak


Utskottsberedning: ------1998/99:SfU5 1998/99:UU3 2000/01:UU4
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): , , 6 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se