Ingrid Näslund (KD)

Ingrid Näslund (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Titel adjunkt
Född år 1934

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2000-01-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2000-01-31
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-01-31
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Suppleant 1995-10-26 – 1995-12-06
    • EU-nämnden

    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-01-31
    • Suppleant 1995-01-01 – 1998-10-05
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1996-10-24 – 1998-10-05
    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 1998-12-02 – 2000-01-31
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 1994-12-08 – 1997-05-14

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ett råd för tvärvetenskaplig forskning

Motion 1991/92:Ub540 av Ann-Cathrine Haglund m.fl. (m, fp, c, kds)

Motion till riksdagen 1991/92:Ub540 av Ann-Cathrine Haglund m.fl. m, fp, c, kds Ett råd för tvärvetenskaplig forskning Regeringen har i prop. 1991/92:76 bl.a. föreslagit att Forskningsrådsnämnden FRN skall läggas ned fr.o.m. den 1 juli 1992. Förslagen i propositionen bygger på ett principiellt synsätt, som betonar


Utskottsberedning: -1991/92:UbU18
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Assyriernas situation i Mellanöstern

Motion 1991/92:U625 av Erling Bager m.fl. (fp, s, c, kds)

Motion till riksdagen 1991/92:U625 av Erling Bager m.fl. fp, s, c, kds Assyriernas situation i Mellanöstern Assyrierna syrianerna utgör ursprungsbefolkningen i tvåflodslandet Mesopotamien, som numera är delat mellan Turkiet, Irak, Syrien och Iran. Totalt finns det över tre miljoner assyrier i hela världen varav 1,5


Utskottsberedning: -1991/92:UU25
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Stöd till tibetanernas kamp mot kinesiska övergrepp

Motion 1991/92:U611 av Ylva Annerstedt m.fl. (fp, s, c, v, kds, nyd, m)

Motion till riksdagen 1991/92:U611 av Ylva Annerstedt m.fl. fp, s, m, c, kds, nyd, v Stöd till tibetanernas kamp mot kinesiska övergrepp Brotten mot mänskliga rättigheter i Tibet är välkända och väldokumenterade. Dessa innefattar avrättningar av politiska fångar, tortyr, tvångsarbete, tvångssteriliseringar, tvångsaborter


Utskottsberedning: -----1991/92:UU25
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se