Ingrid Näslund (KD)

Ingrid Näslund (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Titel adjunkt
Född år 1934

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2000-01-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2000-01-31
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-01-31
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Suppleant 1995-10-26 – 1995-12-06
    • EU-nämnden

    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-01-31
    • Suppleant 1995-01-01 – 1998-10-05
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1996-10-24 – 1998-10-05
    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 1998-12-02 – 2000-01-31
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 1994-12-08 – 1997-05-14

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1992/93:185 Tobakslag

Motion 1992/93:So49 av Ingrid Näslund m.fl. (kds)

Motion till riksdagen 1992/93:So49 av Ingrid Näslund m.fl. kds med anledning av prop. 1992/93:185 Tobakslag Den proposition med förslag till ny tobakslag som nu ligger på riksdagens bord innebär inga större förändringar i praktiken. Den lagfäster det som redan blivit praxis inom sjukvård, skola och vissa miljöer,


Utskottsberedning: ----1992/93:SoU26
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1992/93:171 Forskning i frontlinjen

Motion 1992/93:Ub96 av Marianne Andersson m.fl. (c, fp, m, kds, v)

Motion till riksdagen 1992/93:Ub96 av Marianne Andersson m.fl. c, m, fp, kds, v med anledning av prop. 1992/93:171 Forskning i frontlinjen Undertecknade motionärer instämmer i allt väsentligt i vad som anförs i propositionen angående den miljöstrategiska forskningens betydelse. Till detta vill vi ytterligare lyfta


Utskottsberedning: -1992/93:UbU16
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Förstärkning av det fortsatta nordiska samarbetet

Motion 1992/93:U655 av Sten Andersson i Stockholm m.fl. (s, fp, v, c, kds)

Motion till riksdagen 1992/93:U655 av Sten Andersson i Stockholm m.fl. s, c, fp, kds, v Förstärkning av det fortsatta nordiska samarbetet Den pågående europeiska integrationsprocessen berör i hög grad även de nordiska länderna. Nordens fem stater är alla parter i det nyligen ingångna EES-avtalet, som omfattar 19 stater


Utskottsberedning: -----1992/93:KU29 1992/93:UU27 1993/94:UU6
Riksdagsbeslut (11 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se