Planerat tekniskt arbete på webbplatsen

Under tisdag eftermiddag sker ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Under arbetet genomförs testsändningar via webb-tv som visas på webbplatsen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation

Ingrid Näslund (KD)

Ingrid Näslund (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Titel adjunkt
Född år 1934

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2000-01-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2000-01-31
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-01-31
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Suppleant 1995-10-26 – 1995-12-06
    • EU-nämnden

    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-01-31
    • Suppleant 1995-01-01 – 1998-10-05
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1996-10-24 – 1998-10-05
    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 1998-12-02 – 2000-01-31
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 1994-12-08 – 1997-05-14

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skriv. 1994/95:217 Samlade åtgärder mot den ekonomiska brottsligheten

Motion 1994/95:Ju20 av Rolf Åbjörnsson m.fl. (kds)

Motion till riksdagen 1994/95:Ju20 av Rolf Åbjörnsson m.fl. kds med anledning av skriv. 1994/95:217 Samlade åtgärder mot den ekonomiska brottsligheten Skrivelsen i sin helhet ger uttryck åt en viljeriktning inom detta område som är bra, och huvuddelen av åtgärdskatalogen är också helt riktig. Av särskilt värde är


Utskottsberedning: ----1994/95:JuU25
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

med anledningen av prop. 1994/95:160 Sveriges samarbete med Central- och Östeuropa

Motion 1994/95:U31 av Alf Svensson m.fl. (kds)

Motion till riksdagen 1994/95:U31 av Alf Svensson m.fl. kds med anledning av prop. 1994/95:160 Sveriges samarbete med Central- och Östeuropa Berlinmurens fall, kommunismens kollaps, Sovjetimperiets sammanbrott och Tysklands återförening är alla dramatiska händelser som skapat världshistoria. De har inte bara i grunden


Utskottsberedning: ----------------1994/95:UU16
Riksdagsbeslut (32 yrkanden): , , 16 saknar beslutsinformation

Konstnärlig fakultet vid Göteborgs universitet

Motion 1994/95:Ub691 av Erling Bager m.fl. (fp, c, kds, m)

Motion till riksdagen 1994/95:Ub691 av Erling Bager m.fl. fp, m, c, kds Konstnärlig fakultet vid Göteborgs universitet Den organisation för konstnärlig kunskapsutveckling som byggts upp vid Göteborgs universitet sedan högskolereformen 1977 har lett till etablerandet av en kreativ variant av forskning och forskarutbildning


Utskottsberedning: -1994/95:UbU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se