Ingrid Näslund (KD)

Ingrid Näslund (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Titel adjunkt
Född år 1934

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2000-01-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2000-01-31
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-01-31
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Suppleant 1995-10-26 – 1995-12-06
    • EU-nämnden

    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-01-31
    • Suppleant 1995-01-01 – 1998-10-05
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1996-10-24 – 1998-10-05
    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 1998-12-02 – 2000-01-31
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 1994-12-08 – 1997-05-14

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Fördelning av medel från Sveriges lantbruksuniversitet

Motion 1994/95:Ub668 av Ulla-Britt Hagström m.fl. (kds)

Motion till riksdagen 1994/95:Ub668 av Ulla-Britt Hagström m.fl. kds Fördelning av medel från Sveriges lantbruksuniversitet Av ett anslag från Sveriges lantbruksuniversitet bekostas utbildning, forskning och försöksverksamhet samt djursjukvård. De övergripande målen för SLU är att genom utbildning, forskning och information


Utskottsberedning: -1994/95:UbU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Rätten att välja skolform

Motion 1994/95:Ub375 av Ingrid Näslund och Inger Davidson (kds)

Motion till riksdagen 1994/95:Ub375 av Ingrid Näslund och Inger Davidson kds Rätten att välja skolform Sedan våren 1992 har frågan om rätten att välja skolform för föräldrar till utvecklingsstörda barn diskuterats i riksdagen. I ett flertal motioner, bl.a. från kristdemokraterna, har det framförts att det är obegripligt


Utskottsberedning: -1995/96:UbU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Dyslexi

Motion 1994/95:Ub357 av Inger Davidson och Ingrid Näslund (kds)

Motion till riksdagen 1994/95:Ub357 av Inger Davidson och Ingrid Näslund kds Dyslexi Dyslexi är ett av våra vanligaste handikapp och innebär specifika svårigheter att läsa och skriva. Det har länge betraktats som ett dolt handikapp trots att det berör ca 400 000 svenskar. De som drabbats har ofta betraktats som dumma


Utskottsberedning: ----1995/96:UbU3 1995/96:UbU4
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se