Ingrid Näslund (KD)

Ingrid Näslund (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Titel adjunkt
Född år 1934

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2000-01-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2000-01-31
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-01-31
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Suppleant 1995-10-26 – 1995-12-06
    • EU-nämnden

    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-01-31
    • Suppleant 1995-01-01 – 1998-10-05
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1996-10-24 – 1998-10-05
    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 1998-12-02 – 2000-01-31
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 1994-12-08 – 1997-05-14

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

EU:s vapenempargo mot Indonesine

Skriftlig fråga 1999/2000:447 av Näslund, Ingrid (kd)

den 17 januari Fråga 1999/2000:447 av Ingrid Näslund kd till utrikesminister Anna Lindh om EU:s vapenembargo mot Indonesien I september förra året införde EU ett vapenembargo mot Indonesien strax efter Australien och USA. Skälet var de svåra oroligheterna efter valet i Östtimor den 8 augusti, då milisen med hjälp

Inlämnad: 2000-01-17 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

asyl för ryska judar

Skriftlig fråga 1999/2000:442 av Näslund, Ingrid (kd)

den 13 januari Fråga 1999/2000:442 av Ingrid Näslund kd till statsrådet Ulrica Messing om asyl för ryska judar Antisemitismen har aldrig varit utrotad i Ryssland. Den var stark under Sovjetperioden, trots att även en del judar var aktiva kommunister. I den pressade ekonomiska situation som nu råder i Ryssland letar

Inlämnad: 2000-01-13 Besvarare: statsrådet Maj-Inger Klingvall (S)

minröjning

Skriftlig fråga 1998/99:648 av Näslund, Ingrid (kd)

Fråga 1998/99:648 av Ingrid Näslund kd till statsrådet Pierre Schori om minröjning den 21 maj Under 1998 avsatte Sida 133 miljoner kronor till att stödja olika minröjningsprojekt runtom i världen. Sida stöder sådan verksamhet i Angola, Moçambique, Afghanistan, Irak, Kambodja, Laos, Bosnien, Honduras och Nicaragua.

Inlämnad: 1999-05-21 Besvarare: statsrådet Pierre Schori (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.