Isak From (S)

Isak From (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västerbottens län, plats 139
Titel Driftstekniker.
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865682
E-post isak.from[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialdemokraterna

    • Kvittningsman
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Näringsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Socialdemokraterna

    • Kvittningsman 2017-03-14 –
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2019-02-15 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot kulturutskottet 10-14 och miljö-och jordbruksutskottet 14-. Suppleant utbildningsutskottet 10-14 och näringsutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Jordbrukaren/bergarbetaren Helmer Frohm och programmeraren May Frohm, f. Norberg.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, drifts- och underhållsteknisk linje, Sven Winqvists gymnasium, Göteborg, slutår 85. AMU Gällivare, modul utbildning, tunga fordon 93. Fackliga och politiska utbildningar och konferenser under 15 år.
  • Anställningar

    Montör, Volvo Personvagnar AB 85-88. Varierande drift- och borrningsarbeten, TGB- koncernen 88-00. Bergarbetare, Renfors åkeri 00-03. Driftstekniker, Extena 03-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Fastighetsdomstolen i Västerbotten 06-10. Ersättare, Gentekniknämnden.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Norsjö 02-. Ersättare, kommunstyrelsen 99-06. Ordförande, bygg- och miljönämnden 03-06 och utbildnings- och kulturnämnden 07-10. Vice ordförande, kommunstyrelsens tekniska utskott 99-02. 1:e ersättare, landstingsfullmäktige 06-10. Ledamot, nämnden för regional utveckling i Västerbottens läns landsting 07-10. Regionfullmäktig, Västerbotten 08-10. Ledamot, folkhälsonämnden för Skellefteå-Norsjö 07-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    FFM lagbas, Byggnads avd. 12 95-99. Avdelningsombud, Metall avd. 49 01-02, Industrifacket 03-06. Skyddsombud, Industrifacket 03-06. Huvudskyddsombud, IF Metall avd. 3 06-10, avdelningsombud 06-12. Försäkringsrådgivare, LO 03-10. Ledamot, Avdelningsstyrelsen avd. 3. Politiskt ansvarig, IF Metall Norra Västerbotten avd. 3. Medlem, Socialdemokraterna 95-. Ordförande, Norsjö S, 98-03. Ledamot, Norsjö arbetarekommuns styrelse 01-, ordförande 02-07. Kassör, IF Metall-sossen. Kongressombud.
  • Bostadsort

    Norsjö

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

En klimatsmart exportindustri med en svensk klimatsmart sjöfart

Motion 2019/20:2270 av Markus Selin m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:2270 av Markus Selin m.fl. S En klimatsmart exportindustri med en svensk klimatsmart sjöfart Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det är angeläget med en klimatsmart, effektiv och konkurrenskraftig svensk sjöfart och tillkännager detta


Utskottsberedning: TU

Motion 2019/20:2270 av Markus Selin m.fl. (S) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:2270 av Markus Selin m.fl. (S) (pdf, 79 kB)

Kooperativ arbetsförmedling

Motion 2019/20:2333 av Azadeh Rojhan Gustafsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:2333 av Azadeh Rojhan Gustafsson m.fl. S Kooperativ arbetsförmedling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över hur kooperativa arbetsförmedlingar kan möjliggöras och tillkännager detta för regeringen. Motivering Landsbygden har, som


Utskottsberedning: 2019/20:AU4

Motion 2019/20:2333 av Azadeh Rojhan Gustafsson m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:2333 av Azadeh Rojhan Gustafsson m.fl. (S) (pdf, 78 kB)

Regionala flygplatser

Motion 2019/20:1406 av Kristina Nilsson och Isak From (båda S)

Motion till riksdagen 2019/20:1406 av Kristina Nilsson och Isak From båda S Regionala flygplatser Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över behovet av att klarlägga de långsiktiga ekonomiska förutsättningarna för regionala flygplatser samt tydliggöra statens roll


Utskottsberedning: FöU TU

Motion 2019/20:1406 av Kristina Nilsson och Isak From (båda S) (docx, 72 kB) Motion 2019/20:1406 av Kristina Nilsson och Isak From (båda S) (pdf, 83 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se